Bebeklerin sarılmak istememesi ve sebepleri neler onları araştırdık. Bazı bebekler kucaklanmak ya da kucaklanmak istemeyebilir. Bu asla sorun değil.

Bir ebeveyn, çocuklarını ne sıklıkla kucaklamaları gerektiğine dair küçük bir Google araması yapar. Tamamen farklı bakış açılarını söyleyen makalelerin sayısı çok fazladır. Ben şahsen sarılma ihtiyacının kesinlikle kişisel olduğunu düşünüyorum. Bazı insanlar diğerlerinden daha sevimli görünebilir. Ve bebekler de öyledir.

İster inanın ister inanmayın, her çocuk kucaklanmayı sevmez. Çünkü hayat denen bu yeni şeye hala alışıyorlar. Ve bazıları da bütün gün ebeveynlerinin göğsüne yapışmaktan çok meraklılar.

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Problemi

Her insan (ve çocuk) farklı şeyleri sever. Bir çocuğun kucaklanmak istememesinin kişilik tipinin yanı sıra başka nedenleri var mı? Kesinlikle, bunun birden çok nedeni olabilecektir. Ve çocuk büyüdükçe nedenler değişebilir. Bu durumu kişisel olarak algılamayın. Birlikte bakalım neden sarılmak ister ve neden sarılmak istemezler…

Bebeklerin Sarılmak İstememesi ve Sebepleri Nelerdir? Birlikte Bakalım

Çok Sık Yapıyor Olabilirsin!

Bu sadece ebeveynler ve bebekleri için bir tavsiye değil, çiftler için de. Bazen sevimli bir insan çok sevimli olmaz. Birkaç sabah kucaklaması ve öğleden sonra uykusu öncesi normaldir. Ancak sürekli olarak sıkılıp kucaklanmak küçük bir bebek için çok fazla olabilecektir. Bebekler çok fazla insan tarafından ve çok uzun süre kucaklanırlarsa bunalmış hissedebilirler. Bu durumu biraz gevşetin ve bunun bebeğinizin daha fazla kucaklamaya olan ihtiyacını (veya isteğini) değiştirip değiştirmediğini görün. Vücut dillerine dikkat edin ve onları neyin tetiklediğini görün.

Bebekler Neden Uyumaz?

Başka Sevgi Türlerini Tercih Edebilirler

Bir bebeğin kucaklanmayı veya uyuklamayı sevmemesi, sevgiden hiç hoşlanmadıkları anlamına gelmez. Ebeveynler yine de sevgi biçimleri göstermeli ve istedikleri zaman onlarla kucaklaşmaya çalışmalıdır. Bu bebekler genellikle sarılmak yerine göz teması kurmayı ve konuşmayı tercih edebilecekler. Bebeğiniz kollarınızdan kaçmaya çalıştığında, ona sarılmayın veya yaralı duygularınızı beslemek için kendinize geri çekilmeyin. Bunun yerine, onu rahat bırakın.

Kendilerini İyi Hissetmeyebilirler

Bebekler neden bazen tekmeliyor, çığlık atıyor ve ağlıyor? Konuşmayı öğrenene kadar tek iletişim biçimleri budur. Tıpkı yetişkinlerin rahatsız olduklarında ya da hasta olduklarında sızlanıp şikayet etmeleri gibi. Bir bebek de aynı şeyi kendi yöntemleriyle yapıyor. Bebeğinizin işaretlerini doğru okuduğunuzdan ve bağırsak hareketlerine ve sıcaklığına dikkat ettiğinizden emin olun.

Yenidoğanlarda gaz problemi!

Bağımsızlık

Bazen size sevimli gelmeyen bir bebek bu bağımsızdır. Eğer bir şey varsa, bir ebeveyn bebeğinin kendisine sarılmayı sevmediğini fark ederse; belki de bunu desteklemeli ve bunu bir bağımsızlık işareti olarak görmelidir. Bu; yaşamları boyunca büyük olasılıkla kullanacakları bir şey. Bir çocuk bağımsız olarak başlarsa, büyük olasılıkla yaşlandıkça da öyle olur. Bebekler küçük yaşlardan itibaren bağımsızlıklarını keşfetmeye başlayacak. Ve büyüdükçe de devam edecek. Bu durum onu güçlü ve başarılı bir küçük insan yapacak. Öyleyse belki sevimli olmayan bebekler sandığımız kadar sevimsiz değillerdir?

Çok Meraklı

Bazı bebekler, anneleri veya babaları tarafından bir kanguru gibi taşınmak yerine; yalnızca ebeveynlerinin göğsüne veya çenelerinin altına bakamayacak kadar meraklıdır. Bunun yerine etraflarına bakmayı, ayak parmaklarıyla oynamayı ve insanların yüzlerini bulmayı tercih ederler. Her bebeğin yatıştırılması veya bir yetişkine bağlanması gerekmez.

Prematüre Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yanlış Yer

İster inanın ister inanmayın, bazen bir bebek ebeveynlerinin kucaklaştığı veya kucakladığı yerden dolayı telaşlanabilecektir. Sarılmalara aldırış etmeyebilirler. Ancak belki de tutuldukları konumdan veya oldukları yerin konumundan hoşlanmıyorlardır. Bazı bebekler dizlerinin üzerinde zıplarken kucaklanmayı severler. Diğerleri ise ebeveynlerinin kollarında kıpırdamadan oturmayı tercih ederler. Bazı çocuklar yatak odalarında kucaklanmayı bile severler ama yatak odasından çıktıktan sonra keşfetme zamanı gelmiştir.

Kolik

Kolik bir şaka değildir. Bir ağlama krizi ve bebeklik döneminde karın ağrısı gibi görünen durum olarak tanımlıyor. Ancak, sadece karın ağrısı değil, hiçbir sebep olmadan gerçekten her şey için ağlayabilirler. Bu ağlama hamleleri bazen bütün gün sürebilecektir. Zaman veya yer ne olursa olsun, hiçbir şey bu üzgün bebekleri, hatta kucaklaşma bile yatıştıracak gibi görünmüyor. Sarılmanın bebeğin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olacağını düşünürler. Ancak bazen hiçbir şekilde sarılma buna yardımcı olamaz. Başa çıkmalarına yardımcı olacak bazı stratejiler denemek ve bulmak için çocuğunuzun doktoruyla konuşmak gerekebilecektir.

Yenidoğan Bebek Bakımı Hakkında Püf Noktaları

Kapalı Gün

Yetişkinler gibi bebeklerin de tatil günleri olabilecektir. Bebekler de yetişkinler kadar kötü günler geçirmeye eğilimlidir. Bu, özellikle annem harika bir gün geçirmediyse, böyle günler olabilecektir. Bebekler ve çocuklar, annenin hissettiği stres ve duyguların üstesinden gelmekte çok iyidir. Annem “boş” bir gün geçiriyorsa, o zaman bebekler de geçirebilir diye düşünürler. Ayrıca öyle davranırlar. Bazen günlerini dışa kapalı geçirirler.

Daha Derin Bir Şey Olabilir

Yardım kılavuzlarına bakıldığında; bazı anneler, çocuklarının kucaklaşmaya olan ilgisizlikleri nedeniyle bebeklerinin muhtemelen otizmli olmasından endişe duyuyor olabilecektir. Bebeklerdeki otizm belirtileri, bağımsız bebekler olarak görüldükleri için genellikle fark edilmezler. Ebeveynlerin bebeklerini incelemesini çok önemlidir. Anne baba olarak neyin normal ve neyin yanlış göründüğüne dikkat edin. Doktorunuzla iletişim halinde olun ve bebeğiniz için korkularınızı onlara bildirin. Tıp uzmanlarıyla konuşmadan neler olup bittiğini bilmenin bir yolu olmasa da;  annenin bebeğini diğer belirtiler için izleyebilmesi için tüm olasılıkların farkında olmak her zaman akıllıca olacaktır.

Yeni Doğum Yapan Anneler İçin Tavsiyeler

Belki Sarılmak İsteyen Sizsiniz – Çocuğun Değil

Bazı durumlarda, anne bebekten daha fazla sarılmak istiyor olabilecektir. Ve bu kucaklamaları tam olarak kimin istediğine bakmak önemlidir. Daha çok küçükler ancak neyi isteyip istemediğini bilecek kadar zekiler.

Bebeklerin Sarılmak İstememesi ve Sebepleri ve Sarılmasını Ya Da Bağ Kurmayı Nasıl Sağlarsınız

Çocuğunuzun boynunun arkasını okşamak. Ve gamzelerini öpmek için hala can atıyorsanız, bunu mama sandalyesinde veya bebek arabasında mutlu bir şekilde doluyken veya bezini değiştirirken yapın. Böylelikle kollarınızda hapsolmuş hissetmeden sevgi dolu okşamalarınızı kabul edebilecektir. Pekala, “hapsedildim” biraz sert geliyor, ama denemeye değer.

Yeni Doğan Bebekler Ne Giyer ?

Beslenme Süresi

Anne ve bebek arasındaki bağ efsanedir. Hele ki emerken… Biberonla beslenen kadınlar da bebekleri ile aynı oranda bağ kurabilirler. Birlikte bir sessizlik anı; bu kadar kişisel bir şey yaparken ikisinin birbirlerine bakabildikleri bir zaman dilimi. Sonuçta, çocuğunuzu beslemekten ve beslendikten sonra çocuğunuzun ne kadar tatmin olduğunu görmekten daha büyük bir armağan olamaz. Ayrıca emzirmeyen bir anne iseniz. Biberonla bağ kurmanın bir sürü yolu vardır. Asla üzülmeyin.

Onlara Öğretmek

Okula öğretmen olmak için gitmemiş olsanız bile, ebeveyn olmak, küçük bir çocuğa hayat hakkında her şeyi öğretmek için bir fırsattır. Ve ilk önce onlara karın zamanını öğretmek! Karnınızın üzerinde oyun zamanı rutini yapın. Bebeklerin güçlenmelerine ve başlarını nasıl kaldıracaklarını, sırtlarını nasıl güçlendireceklerini ve sonunda dönmeyi öğrenmelerine yardımcı olacak bir egzersizdir. Bu rutin bir gün emeklemeyi öğrenmelerine yol açacaktır. Ayrıca bu sizin bağ kurmanıza da yardımcı olacaktır.

Yeni Doğan Sünneti Hakkında Her Şey

Duvardaki Ayna

Bu, sarılmayan bir kişiyle bağ kurmanın en sevimli yollarından biri olabilecektir. Bebeğinizi bir aynanın önünde tutun ve kendini ilk kez gördüklerinde şaşkınlıklarını izleyin! Bebeğiniz henüz aynada yansıma kavramını anlamıyor. Bebekler insan yüzlerine bakmayı seviyor. Ve bu onu kendi yüzüne yaklaştırmanın harika bir yolu. Küçük çocuğunuzun yeni bir şey keşfetmesini izlemek de sizin için tatlı bir an. Bebeğin kendi yansımasını ve annesini görme şansı vardır. Bu da aranızda bağ kurup size sarılmasını sağlayabilecektir.

Ten Tene Temas

Ten tene temas, ebeveynlere bebekleri doğduğunda yapmaları söylenen ilk şeylerden biridir. Ama neden? Annelerinin kalp atışlarını (hatta babalarının bile) işitmeleri, onları anne karnındaki rahat zamanlarına geri getirebilir. Ayrıca annelerinin kokusunu alabilirler. Ve bu şekilde de sakin kalabilirler. Ten tene temasın bebek için pek çok faydası vardır. Ancak ebeveyn için bu, küçük çocuğunuza yakın olma fırsatıdır. Nefes aldıklarını, hareket ettiklerini ve rahatladıklarını hissetmek için bir fırsattır. 

Bebeklerde Büyüme Atakları Yaşanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Banyo Zamanı!

Ortalama olarak doğumdan sonraki 10-14 gün arasında ilk banyo gerçekleşir. Bebek küvette banyo yapacak kadar büyüdüğünde, banyolar bağlanma anları olacak. Anne ve baba ile zamanla eğlenceli vakitler geçirecekler. Ve banyo anları bağlanma ve paylaşım anlarına dönüşür.

Onlarla Konuşun

Birbirinize bakarken ve iletişim kurmaya çalışırken onların sırtüstü yatmasına izin vermek kendi içinde bağ kurar. Tıpkı yetişkinler için bire bir zaman geçirmek neyse, ebeveyn ve çocuk için de aynı şey geçerli. Sizi anlamadığınızı düşünebilirsiniz. Ama minik bebeğiniz sesinizi tanıyacaktır. Ve araştırmalar, yeni doğmuş bebeklerin bile bir gülümsemeyi tanıyabildiğini gösteriyor. Bu yüzden, en başından itibaren yanaklarını okşayın, yanlarına doğru eğilin ve gülümseyin.

Bebeklerde Kansızlık Ve Tedavisi 

Bebek Masajı

Bebeğinize masaj yapmanın bir sürü sağlık yararı vardır.  Bebek masajı bebeğinizin vücudunu ellerinizle nazik, ritmik bir şekilde okşamak anlamı taşır. Bebek için daha yatıştırıcı olması için zararsız bebek masaj yağlarını da kullanabilirsiniz. Bunu yapmak harika bir bağlanma şeklidir. Çünkü ebeveyn bebeğinin rahatlamış hissini izleyebilir. Bebek masajı yapmak da bebeğinizi rahatlatır ve mayışıp size sarılıp uyumaya hazır hale getirebilir. Bu da aranızda bağ kurmayı sağlar.

Duyusal Oyun

Bebeğiniz çok küçükken, her şeyi dokunarak deneyimleyecektir. Bu nedenle bebeğinizin karnına, eline veya yanağına nazikçe farklı malzemeler değdirmeyi deneyin. Sert ve yumuşak, sıcak ve soğuk, sert ve pürüzsüz cisimler deneyebilirsiniz. Bunu oyuna çevirin. Oyuncağı koyun ve tam o yakalayacakken alın. Ardından yine koyun… bir kaç kez devam edinBebeğinizin nasıl tepki verdiğini görmek de eğlencelidir. Bu tür duygusal oyunlar hem bağ kurma hem de gelişim için harikadır.

Bebeklerde Omega 3 Kullanımına Dair Tüm Merak Edilenler

Hikaye Zamanı

Yatmadan önce kitap okumak, ebeveyn ve çocuk arasında tatlı bir ritüel olabilir. Çocuklar nasıl konuşacaklarını veya ebeveynlerinin ne dediğini öğrenmeden önce bile; ebeveynler çocuklarının gelecekte sevebileceklerini düşündükleri kitapları seçebilirler. Bir bakıma, bir ebeveyn esasen çocuğunun en sevdiği kitabı seçer. Okumayı sevmeyi öğrenmek çocuğa kalmıştır. Okumak aynı zamanda, çocukluğunuzun en sevdiklerini okuyarak kendini ifade etmenin ve yeniden çocuk gibi hissetmenin eğlenceli bir yoludur.

Tuvalet Eğitimine Başlamanın En Doğru Zamanı 

Sevgili  anne ve babalar  Bebeklerin Sarılmak İstememesi ve Sebepleri Nelerdir içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilir ve  size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Çocuklarda İdrar Kaçırma Sorun adlı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir