Anneler, bebeklerin gelişim standartları konusunda her zaman bilgi sahibi olmak ister. Oğullarının veya kızlarının uzmanların belirlediği bebeklerin gelişim standartları durumuna uymasını ister. Doktorlar ve anne arkadaşları, bir bebeğin ikinci doğum gününü kutlayıp yürümeye başlayan birey olduğunda bir ana soru soracaklar. Gelişim standartlarına uyuyor mu? Anneler küçüklerinin sosyal medya hesaplarında ilk adımlarını atmalarından oynamaya kadar; yaptıkları her şeyi paylaşabildikleri için her zamankinden daha fazla rekabet var gibi görünebilecek. Bunlar artık özel olarak gerçekleşmiyor ve artık herkes her şeyi neredeyse olur olmaz biliyor.

Okul Uyumu İçin Sabah Rutini

Rekabet Üzücü Olur

Anneler, bebeklerinin çok fazla mutluluk ve başarıya sahip olmasını isterler. Ve ayrıca bu, oğullarının veya kızlarının uzmanların belirlediği. Bebeklerin gelişim standartları durumuna uygun olmasını istedikleri anlamına gelir. Yeni yürümeye başlayan bir bebeğin bir şeyleri büyük kardeşi veya bir annenin en iyi arkadaşının çocuğu kadar hızlı yapmaması biraz endişe verici ve üzücü olabilecektir.

İnsanların en çok bahsettiği birçok farklı bebeklerin gelişim standartları vardır. Çoğunluğu karşılanıyorsa, annelerin endişelenecek hiçbir şeyi yoktur çünkü her şey yolunda gidecek. Bir yürümeye başlayan çocuk iki yaşına basıyorsa. Ve bunlardan en az 10 tanesini yapıyorsa, hayatının dönüm noktalarına ulaşıyor. (ve büyük olasılıkla, bunu yaparken süper sevimli görünüyorlar)

Çocuğunuzun Bilişsel Yetenekleri Nasıl Gelişir

bebeklerin gelişim standartları

Annenin Yardımı Olmadan Kendi Kendine Yürümek

Bebeğin annesinin (veya başka birinin) yardımı olmadan yürümesi durumunda. Yürümeye başlayan bir çocuğun kesinlikle iki yaşına kadar gelişim standartlarına ulaştığını söyleyebiliriz. İki yaşındaki bir çocuğun yürümeyi öğrenmesi oldukça sevimlidir. Bazen ayaklarının onları gitmek istedikleri yere götürme yeteneklerine güvenmiyorlar gibi görünebilirler, ancak bunu anlarlar. Bu, annemin iki yıllık buluşmalarını fark edeceği en önemli dönüm noktalarından biridir. Bu aynı zamanda anneleri biraz duygusal yapabilecek bir şeydir. Çünkü şu anda resmi olarak bir yürümeye başlayan çocuk sahibi oldukları ve bebekleri çoktan büyüdü.

Pastel Boya Alma Ve Çizim (Süper Bir Resim Olmasa Bile)

İki yaşındaki çocuklar mum boya, tükenmez kalem, keçeli kalem veya seçtikleri araç ne olursa olsun çizim yapmaya başlayabilecekler. Elbette, mükemmel olmayacak ve kesinlikle dağınık olacak, ama bu bir başlangıç ​​olacak. Bu, annelerin bakıp düşünebileceği başka bir dönüm noktasıdır, “Tamam, eğer çocuğum bunu yapıyorsa, o zaman yolundadırlar. Her iki yaşındaki çocuğun yaptığı bir şey olmayabilir çünkü bazı çocuklar diğerlerinden daha çok sanata ilgi duyacaklardır. Tıpkı bazılarının spora diğerlerinden daha fazla ilgi duyması gibi, ama yine de dikkat edilmesi gereken bir şey. Ve anneler sevimli, tatlı çizimleri görmekten mutlu olacaklar.

Çocuklar İçin Parmak Boyamanın Faydaları

bebeklerin gelişim standartları

Evde Yürürken Aynı Anda Oyuncak Tutmak

Evinizde iki yaşında bir çocuk varken, çocuğunuzun çok fazla hareket etmeye başladığını ve ona her zaman yetişmeye çalışmanın oldukça yorucu olabileceğini fark edebilirsiniz. Yeni yürümeye başlayan bebekler kovalanmayı severler. Bu yüzden bunu her zaman bir oyun haline getirebilirsiniz. Anneler, iki yaşındaki çocuklarının elinde oyuncak tuttuğunu ve aynı anda evin içinde dolaştığını fark edebilecek. Bu çok önemli çünkü yeni yürümeye başlayan çocukların ellerini kullandıklarını, güçlendiklerini ve genellikle daha bağımsız hale geldiklerini ve kendi başlarına dolaştıklarını gösteriyor.

Annesine Ne İstediklerini Söylüyor Ve Mantıklı

İki yaşında bir çocuk annesine ne istediğini söyleyebilmeli. Ve ayrıca önemli olan şey bunun mantıklı olacağı. Örneğin; yürümeye başlayan bir çocuğun “Anne, kurabiye istiyorum” demesidir. İki yaşındaki çocuğunuz bunu yapıyorsa, önemli gelişim standartları yerine getiriyor bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Bu, yeni yürümeye başlayan bir çocuğun konuşmaya başlamasını ve başkalarının onu anlamasını sağlamayı öğrenmesini içerdiği için ilginç bir kilometre taşıdır. (Ve evet, bu bir anneyi ağlatabilir çünkü bebeği büyüyor)

Biraz Koşar ve Mutlu Olur

Bebeğiniz koşmaya başlayacak. Bu çok güzel bir gelişim. İki yaş grubu için dönüm noktalarının ne olduğunu bilmek anneler için iyidir. Çünkü yürümeye başlayan çocuk bazı şeyler yapabiliyor. Bazılarını da yapmayabiliyor. Çocuğunuzun her dönüm noktasına aynı anda ulaşmadığında başkalarıyla aynı seviyede olduğunu düşünmek zor olabiliyor. Ancak burada listelenen şeylerin çoğunu yapıyorlarsa, gelişimsel olarak gerçekten iyi gidiyorlar. Çocuğunuzun daha fazla hareket etmesini izlemek, koşmayı öğrendikleri anlamına da gelebilir. Ellerinde minik bir atlet olabilir ve koşmayı sevdiklerini görebileceksiniz.

Saygılı Çocuklar Yetiştirmenin Yolları

bebeklerin gelişim standartları

Biraz Tartışmacı Olmaya Başlıyor

Sağlıklı çocuklar onlarla konuşurken “meydan okuyan davranış” göstermeye başlayacağını görebilirsiniz. Evde iki yaşında bir çocuk varsa, şu anda tamamen başını sallıyorsun, değil mi?  İki yaşındakiler kesinlikle böyledir. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz büyük olasılıkla oldukça tartışmacı olmaya başlayacaktır. Ve onlardan basit bir şey yapmalarını isteseniz bile (ya da bütün hafta boyunca hiç problemsiz yaptıkları bir şeyi) size hiçbir şekilde söyleyemezler. Bu, bu aşamada uğraşmanız gereken bir şey ve bu evresinin en sevdiğiniz kısmı olmayacak gibi görünse de bebeğiniz büyüyor.

Nesneleri Tanımlayabilir Ve Onları Gösterebilir

Çocuğunuz bir şeye işaret edip ne olduklarını söylüyorsa, bu sadece çok sevimli değil, aynı zamanda iki yaşındaki birçok çocuğun tanıştığı bir dönüm noktasıdır. En sevdikleri oyuncak, en sevdikleri kurabiyeler, elma suyu: hepsi önemli. İki yaşındaki çocuklar nesneleri tanımlayabilecek ve onlara işaret edebilecek. Bu oluyorsa, anneler yürümeye başlayan çocuklarının gelişim standartlarına ulaştığını bilerek arkalarına yaslanıp rahatlayabilirler. Bu, çocukların etraflarındaki evreni keşfetmelerinin ve sadece ebeveynleri, varsa kardeşleri ve diğer insanlar ve nesnelerle daha fazla etkileşime girmelerinin bir parçası.

Diğer Çocuklarla Oynamayı Seviyor

Bu dönemdeki çocukların çoğunun diğer çocuklarla oynamanın gelişim standartlarını sağladığını gösterir. Bu mantıklı çünkü anneler ister bir müzik dersinde ister başka annelerle arkadaş olsalar da bebeklerini başka bebeklerle tanıştırıyorlar. Ancak gerçekten çok fazla etkileşime giremeyecek kadar küçükler. İki kişi, oğlunuzun veya kızınızın biraz sosyal hayata başlamaları için iyi bir yaş gibi görünüyor. Diğer çocuklarla oynamayı sevdiklerini fark ederseniz. Sadece onları mutlu etmekle kalmayıp aynı zamanda bir gelişim standardını da sağladığını ve bir şeyi yaptıklarını bilerek gülümseyebilirsiniz 🙂

Çocuğunuzu Sosyal Ve Bilişsel Beceriler Konusunda Geliştirin

bebeklerin gelişim standartları

İki Kelime İçeren Cümleler Kuruyor

İki yaşındaki çocukların top kedi gibi iki kelimeden oluşan cümleler söyleyeceğini söylüyor. Dürüst olmak gerekirse, neden her yürümeye başlayan çocuk gelişim standartlarını sağlarken bu kadar sevimli oluyor 🙂 Belki de yeni yürümeye başlayan çocuklar çok sevimli olduğu içindir? Ne dersiniz 🙂 Muhtemelen budur. İki yaşında çocukları olan anneler, çocuklarının nasıl konuşmayı öğrendiğine şaşıracaklar ve bu gerçekten şahit olmak için harika bir şey. Eskiden bir bebeğiniz vardı ve şimdi ne istedikleri ve etraflarında neler gözlemledikleri hakkında konuşabilen küçük bir çocuğunuz var. Kesinlikle ilginç ve anneler, bunun çocukların da tanıştığı bir gelişim standardı olarak görülmesine sevinecekler.

Yetişkinlerin Söylediklerini Duydukları Şeyleri Söylüyor

Anneler genellikle yeni yürümeye başlayan çocukların komik yorumlar yaptığını söyler. Ve ayrıca bu, ebeveynlerin çokça konuştuğu bir şeydir. Ne zaman bir filmde veya bir TV şovunda bir bebek varsa, karakter genellikle komedinin bir parçasıdır. Ve ebeveynlerinin veya kardeşlerinin söylediklerini söyler. Sözcükler bir çocuğun ağzından çok yetişkin bir şekilde çıktığı için her zaman komiktir. Birçok iki yaşındaki çocuğun tanıştığı bir başka dönüm noktası, yetişkinlerin söylediklerini duydukları şeyleri söylemektir. Bu tamamen normaldir. İki yaşındaki çocuğunuzun bunu çok sık yaptığını büyük olasılıkla fark edeceksiniz.

Sorunlu Evliliğin Çocuklara Etkileri Nelerdir?

bebeklerin gelişim standartları

Hayali Oyunlara Girer Ve Hayal Güçlerini Gösterir

İki yaşını dolduran çocukların hayal gücüne sahip olduklarını gösteren oyunlara katılacaklarını gözlemlersiniz. Bir çocuğun hayal gücünden daha güzel ve değerli bir şey var mı? Anneler büyük olasılıkla olmadığını söylerdi. Çocuğunuzun başkalarıyla oynadığını ve kendi yarattığı bütün bir evreni ortaya çıkardığını görmek şaşırtıcı. Bu, iki yaşında bir çocuk için biraz karmaşık olsa da, yine de bir hayal gücüne sahip olduklarını ve oyun oynamayı seveceklerini gösterecekler. Bu sadece onlar için eğlenceli değil, aynı zamanda gelişim standartlarını sağladığının göstergesidir.

Bir Kapta Bulunan Eşyaları Dışarı Atar

Bu dönemdeki çocuklar da bir kapta bulunan şeyleri çöpe atacaklar. Çocukların sevdiği bir şey varsa (tamam, belki tatlı, elma suyu ve oyuncakların yanı sıra), nesneleri kaplardan atmaktır. Her anne çocuğunun bunu yaptığını gördü ve ilk başta komik gelebilir çünkü çöpünüzün içeriğini evinizin zeminine veya halısına dökmek o kadar zevkli görünmüyor 🙂 Ancak çocuklar dürüst olmak gerekirse bunu yaparak hayatlarının en iyi zamanına sahipler ve muhtemelen bunu düzenli olarak yapacaklardır. Anneler bunun da bir gelişim standardı olarak sayıldığını bilmeli.

İyi Bildikleri Kitaplarda Cümle Parçalarını Ezberler

İki yaşındaki çocuklar ebeveynlerinden uzak kalmakta zorlanabilirler ve bundan gerçekten hoşlanmazlar. 2 yaşındaki çocukların anne ya da babadan ayrılmakta zorlanması yaygın bir durumdur. Her ne kadar zor olsa da, nazikçe ama kesin bir şekilde ona gözyaşlarının bir şeyi değiştirmeyeceğini gösterin. Vedaları kısa tutun ve tatlı bir şekilde ve ona geri döneceğinden emin ol ve ayrıntılar konusunda net olun. Örneğin, ekmek alıp döneceğim. gibi

Çocuğu Kreşe Hazırlama Yolları Nelerdir?

bebeklerin gelişim standartları

Hissettiklerini Gerçekten Çabuk Değiştirebiliyor

Küçük çocukların karamsar görünebileceğini ve çok fazla duygu hissettiklerini söyleyebiliriz. Anneler bunun olduğu konusunda kesinlikle hemfikirdir.  Bunun kendi küçük çocuğunuzda olduğunu fark ederseniz. Huysuz bir çocuğa ebeveynlik yapmak o kadar da hoş olmadığı için hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ancak çocuğunuzun gelişim standartlarını birini karşıladığından da emin olabilirsiniz. Bu kadar genç oldukları için neden belirli bir duyguyu hissettiklerini her zaman bilemeyebilirler. Ama bu sizin devreye girdiğiniz yer ve en azından ruh halleri çok uzun sürmez.

Blok Kuleleri Yapar

İki yaşındaki çocuklar için blok kuleler yapmak gelişim standartlarından birini daha sağladığını gösterir. Çocukların bunları yaparken ne kadar eğlendikleri şaşırtıcı. Anneler muhtemelen çocuklarının blok kuleler yaparak saatlerce meşgul olabileceklerini fark etmişlerdir. Bu, çocuklar için çok büyük bir gelişimsel şeydir, çünkü görünüşte masum görünen bir görev olan blokları birbirinin üzerine koyarak çok şey öğrenebilirler. Bir kere ellerini ve parmaklarını kullanıyorlar, ayrıca uzamsal algı hakkında dikkatli ve eleştirel düşünüyorlar.

Her Zaman Düşmeden Gezinebilir

Bir çocuk iki yaşına geldiğinde annelerin düşmeden etrafta dolaşabileceklerini fark edeceklerinden bahseder. Elbette, bazen düşecekler, ancak çoğu zaman bu olmuyor. Bir çocuğun yere düşmesi şaşırtıcıdır çünkü genellikle kendilerini toparlayabilirler. Gülümseyebilirler ya da baya gülebilirler ve günlerine devam edebilirler. Daha önce olduğu için ağlamalarını veya üzülmelerini bekliyorsunuz ama şimdi büyüyorlar ve dürüst olmak gerekirse iyiler. Bu anneler için de duygusal olabilir. Ancak bunun çocuk gelişiminin bir parçası olduğunu ve aynı zamanda yeni tanıştıkları bir dönüm noktası olduğunu unutmamak gerekir.

4-6 Yaş Arası Çocuklarda Bağımsız Oyun Beyin Gelişimini Teşvik Ediyor

bebeklerin gelişim standartları

El Yıkamak Ve Kendini Beslemek

İki yaşındaki çocuklar kendilerini beslemek ve ellerini yıkamak gibi pek çok şeyi yapabilirler. Anneler, bunları yaparlarsa geliştiğini görebilirler. Çocuklar gerçekten kendilerini beslemeyi severler ve kontrolü onlar için harikadır. Büyük olasılıkla kendi ellerini yıkamaktan da keyif alacaklar. Tıpkı hepimizin hayatımızın kontrolünü elimizde tutmayı ve bağımsız ve kendi kendine yeterli olmayı sevmemiz gibi. Tam olarak çocuklar da böyle hissediyor. Bunu düşündüğümüzde, anneler buna sevinecek.

Sol Veya Sağ Elini Diğerinden Daha Düzenli Kullanır

Annelerin çocuklarının bir elini diğerinden daha fazla, sağ ya da sol kullandığını fark edeceklerinden şüphe yok. Bu aynı zamanda annelerin tatlı tatlı yürümeye başlayan çocuklarını gözlemlerken dikkatlerini çekebilecekleri büyük bebeklerin gelişim standartları arasındadır. İleride çocuğunuz ayakkabılarını, kıyafetlerini giymeye. Kendi başına yemek yemeye veya buna benzer bir şey giymeye başladığında fark edebilirsiniz. Bu gerçekten iyi çünkü gelişmekte olduklarını ve sizden daha bağımsız olmayı öğrendiklerini gösteriyor. Ayrıca, yazmayı öğrendikten sonra hangi eli kullanabileceklerini de gösterecektir.

Annenin Onlardan Yapmalarını İstediğini Dinlemeleri

Aslında annelerinin onlardan ne yapmalarını istediğini dinlemek. Anneler, çocuklar “hayır” kelimesini öğrenmeyi. Ve her zaman bunu söylemeyi severken ve her çocuk bu aşamadan geçiyor gibi görünürken. Küçük çocukların da kendilerine söylenenleri yapmayı sevdiklerini bilirler. Ebeveynleri onlarla gurur duyduklarında ve iyi yaptıklarını gördüklerinde kendilerini iyi hissederler. Çocuğunuz dünyaya ve nasıl davranılması gerektiği hakkında çok şey öğreniyor olabilir. Ve ayrıca büyük olasılıkla onlardan ne yapmalarını istediğinizi takip edeceklerdir. İster kanepenin üstünden düşen oyuncağı alıp alsın ya da sana sarılsın çünkü ne kadar hızlı büyüdüklerine inanamayacaksınız.

Boşanma Ve Çocuklar & Duygusal Güven Hissetmeleri

bebeklerin gelişim standartları

Sevgili  anne ve babalar Bebeklerin Gelişim Standartları Nelerdir? konusunda geliştirin içerikli makalemizi okuduğunuz için ayrıca teşekkür ederiz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir