Balık yağı, yetişkinler tarafından en sık kullanılan takviye vitaminlerin başında gelir. Peki minik bebeklerde ve çocuklarda balık yağı kullanılabilir mi? Kaç aylık bebeğe verebilirsiniz? Ayrıca bebeklerde iştah açıyor mu? 4,  6, 10, 15 aylık bebeğe verilir mi? Tüm bu sorularınızın cevaplarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Minik bebeğinizin beslenmesine küçük olduğu için balık yağı yani omega 3 eklemek size garip gelebilir ancak bebeğinizin beslenmesi için hayati öneme sahip bir sağlıklı takviyedir. Bebeğinizin doğumdan sonraki ilk yılında motor, bilişsel ve görsel gelişimine yardımcı olan yüksek miktarda DHA içeren takviyedir.

Bebeğin İlk Banyosu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

balık yağı

Omega 3 Kullanımının Bebeklere Faydaları Nelerdir?

Besin deposudur

Balık yağı yani omega 3, minik bebeğinizin fiziksel ve zihinsel gelişiminin en üst düzeyde olmasını sağlayan besinleri içermektedir. Bu yağ A ve D vitamini, DHA asitleri  ve omega 3 yağ asitleri  bakımından zengin bir kaynaktır.

Civa içermez

Civa insan beynine ve vücut sağlığına çok zarar veren bir maddedir. Balık yağı takviyelerinin neredeyse çoğu civa içermemektedir. Balık yağı üreticileri bu zararlarından dolayı az civa içeren balıkları kullanır ve ayrıca civa bulaşmış yerlerini ayırmak için bazı üreticiler yağı distile etmektedirler.

6-12 Ay Çocuk Oyunları

Beyin fonksiyonlarının sağlıklı gelişimine yardım eder

Balık yağının yani omega 3 ün içinde bulunan DHA, bebeklerde ve çocuklarda yetişkinlerde olduğu gibi beyin hücreleri arasındaki bütünlüğü korumaya destek olur ve nöronlar arasındaki iletişimin kolaylaşmasını sağlar.

Psikolojiye iyi gelir

Düzenli tüketimiyle bebeğiniz ve çocuğunuz hatta kendinizin bile bütün gün mutlu olmanızı ve gülmenizi sağlarsınız. Yani bebeğinizin huysuzluk nöbetleri varsa bunları durdurmak için, hekiminizin onayı ile ona balık yağı verebilirsiniz.

Görme duyusunu keskinleştirir

İçerisinde bulunan DHA, bebeklerdeki görme yeteneğini güçlendirmektedir. Aynı zamanda  A vitamini bakımından da zengin olduğundan dolayı bebeğinizin veya  çocuğunuzun göz sağlığını da korumaktadır.

Kemikleri güçlendirir

Omega 3 aynı zamanda D vitamininin zengin bir kaynağı olmasından dolayı bebeğinizin ya da çocuğunuzun kemiklerinin güçlenmesine  destek olur. Ayrıca kemiklerdeki mineral yoğunluğunu korumada da hayati rol oynamaktadır.

omega 3

Bağışıklığı güçlendirir

İçeriğindeki yüksek oranda yağ asidi, bağışıklığı güçlendirerek öksürük, soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyonel hastalıklardan korumaktadır.

Egzamayı önler

Egzama, bebeklerde ve aynı zamanda çocuklarda yaygın görülen bir cilt problemidir. Egzamayı önlemek ya da egzamayı tedavi etmek için bebeğinize hekiminizin önereceği dozda balık yağı vermeniz iyi gelecektir. Çocuklukta egzama ciltte yama gibi kuruluklar, pul pul döküntüler gibi belirtiler verir. Çok şiddetli vakalarda ise ciltte çatlama ve bazen de kanamaya sebep olur. Oysa ki omega 3 yağ asitleri ise egzama belirtilerini hafifletecektir.

Bebeklerde 2 Yaş Sendromu

bebeklerde omega 3 alerjisi

Bebeklerde Omega 3 Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Bebeğinize balık yağı verdikten sonra, bebeğinizde alerji belirtilerini gözlemleyin. Eğer ki alerji gibi bir durum geliştiyse, 4 gün içinde herhangi bir yeni gıdayı bebeğinize asla tattırmayın.

  • Mide bulantısı,
  • Geğirme,
  • Ciltte döküntüler,
  • Kanama,
  • Yüzde, dil ve dudaklarda şişme,
  • İshal,
  • Kusma gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Tüm belirtiler bebekten bebeğe göre kesinlikle değişir. Eğer ki nefes almakta zorlanma gibi şiddetli bir belirti var ise acilen doktora başvurun.

Bebekler Ne Zaman Balık Yağından Uzak Durmalıdır?

Bebeğinizde kanama bozukluğu hastalığı var ise ve bebeğinizde balık alerjisi bulunuyorsa kesinlikle balık yağından uzak durmanız gerekmektedir.

bebeklerde omega 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir