Değerli anne ve babalar bebeklerde beşik kapağı adıyla da sıkça duyulan bebeklerde konak ve aynı zamanda bebeklerin kafa derilerinin üstünde kabuklu, pullu lekelere sebebiyet veren bebeklerde konak hakkında bilinmesi gerekenleri bu makalemizde bulabilirsiniz…

Yenidoğan Bebeklerde Şaşılık – Göz Kayması

Bebeklerde Konak Nedir?

Bebeklerde bu durum, sarımsı, beyaz ya da gri renkte gözlemlenebilen yağlı ya da kuru pullarla kaplı kırmızı, iltihaplı bir cilt yapısıyla karşımıza çıkmaktadır. Bebeğinizin kafa derisinde, kaşlarının üzerinde, alın, yüz, burun çevresinde ve kulaklarının etrafında yer alan kıvrımlarda, göğüs kısmında, koltuk altlarında ve kasıklarında gözlemlenmektedir. Ancak en sık ve yoğun şekilde bebeğinizin kafa derisinde ortaya çıkar ve kızak başlığı olarak isimlendirilir.

Bebekler Neden Uyumaz ?

Bebeklerde bu durum, yenidoğanlarda yaygın bir şekilde görülen ve hafif bir şekilde atlatılan bir rahatsızlıktır. Kırmızı renkte, pullu bir döküntüye sahip, alın bölgesine, kulakların arka kısmına ve boyun ile koltuk altlarında yer alan kırışıklıkların arasında yayılabilmektedir. Pullu döküntü kaşıntılı olmamakla birlikte genellikle bebekleri rahatsız etmemektedir. Bazen konak bebeğinizde bebek bezi bölgesinde ortaya çıkabilmektedir. Bebeğinizin bez bölgesinde ortaya çıktığı zaman, bunun yanına genel olarak bir mantar enfeksiyonu da eşlik etmektedir. Mantar olduğu zaman, döküntü kaşıntılı bir hal alır ve bebeğinizi rahatsız eder. Çoğunlukla ilk yılın sonunda ortadan kaybolmaktadır ve ergenlik dönemine kadar tekrar ortaya çıkmamaktadır.

Bebeklerde bu sorunun oluşmasının kesin olarak nedeni bilinmemektedir, fakat bebeğinizin geni, cildi üzerinde doğal olarak yaşamakta olan maya, stres, kimyasal içerikli tahriş edici maddeler, kuru ve soğuk hava gibi dış faktörlerin bir kombinasyonu olduğu görüşü yaygındır. Bazı araştırmacılar ise bebeklerde konak sebeplerinin kısmen de olsa anneden gelen hormonlar tarafından tetiklendiğine  dair bir görüşü savunmaktadırlar. Bebeklerde yaşanan bu durum herhangi bir alerjinin sonucunda karşımıza çıkmamaktadır.

Bebeklerde Kansızlık Ve Tedavisi

Yaşanan bu durum yaygın bir şekilde görülen cilt rahatsızlığıdır. Bir diğer adı olan seboreik dermatit ve beşik kapağı isimleri ile de tanımlandırılmaktadır. Konak bazen bebeğinizin alın bölgesine ve vücudunun diğer kısımlarına da yayılabilmektedir ve döküntüye yol
açabilmektedir. Genel olarak kafası saçlı olan bebeklerin derisinde görülür. Bebeğinizin kulak kısmında, kaşlarında, kirpiklerinde ve hatta koltuk altında dahi görülebilmektedir. Bu rahatsızlık kötü hijyen koşullarından dolayı ortaya çıkmaz.

Çocuklarda Cinsel İstismar Tehlikesi!

Bebeklerde Konak Sebepleri Nelerdir?

Bebeklerde konak sebepleri kesin olarak bilinmemekle birlikte, bebeklerin yağ bezlerinde ve saç köklerinde çok fazla cilt yağı bulunması, derilerinde Malassezia ismiyle tanımlandırılan bir tür maya çeşidinin olması ve genlerinin bunun oluşmasına yatkın olması gibi sebeplerin bu durumun gelişiminde etkin rol oynayabileceği tahmin edilmektedir.

Bebeklerde Konak Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde konak belirtileri başında gelen , kafa derilerinin üzerinde sarımsı, yağlı skalaların asemptomatik ve inflamatuvar olmayan bir birikim olan beşik kapağıdır. Bu durum aynı zamanda bebeğin yüz ya da bebek bezi bölgesinde de başlayabilmekte ve vücudunun diğer kısımlarına yayılabilmektedir.

Bebeklere Keçi Sütü Ne Zaman Verilmeli?

Başlangıcı, saçlı deride veya vücudunda ki diğer kısımlarında şu şekilde gözlemlenebilmektedir;

– Sarı kabuk görülmesi
– Derinin üst kısmında beyaz ya da sarı renkli pullanmış kızarıklık
– Kırmızı deri ile birlikte gözlemlenen pembe lekeler
– Deride şişmiş bölgelerin ortaya çıkması

Bebeklerde Uyku Düzenine Dair Herşey

Bebeklerde Konak Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

-Bebeğin saç derisinin, bebek şampuanı ile sık aralıklarla nazik ve hafif bir şekilde yıkanması ve hemen ardından pulların saç derisinden çıkarılması amacıyla yumuşak bir fırça ile saçların fırçalanması, genel olarak bebeklerde konak için uygun bir yöntemdir. Bebeğinizin cildi üzerinde ki pulları elinizle koparmaya çalışmamalısınız. Zamanla o pullar kendiliğinden dökülmeye başlayacaktır.

Bebeklerde Corona Ve Belirtileri

-Bebeklerde tekrarlayan bir durum olduğu zamanlarda eğer normal bir bebek şampuanı işe yaramıyorsa, içeriğinde kükürt ve salisilik bulunan özel bir şampuan kullanılabilmektedir. Ancak böyle bir tedavi yöntemi sadece uzman bir hekime danışıldıktan sonra yapılmalıdır, çünkü böyle bir şampuan bebeklerin cildini tahriş edebilmektedir.

-Bebeklerde yaşanan bu sorun zeytinyağı ile de temizlenebilmektedir. Bunun için doğal yöntem düşündüğümüzde, bu sorun zeytinyağı aracılığı ile sonlandırılabilmektedir. Konak olan bölgelerine zeytinyağı sürerek biraz bekledikten sonra bir bebek şampuanı ile yıkayarak konaklardan kurtulabilirsiniz.

Korona Virüs Anne Sütünden Bebeğe Geçer Mi?

-Bazen bebeklere içeriğinde kortizon bulunan bir merhem verilmektedir. Eğer ki bir mantar enfeksiyonu ile birlikte oluşmuşsa, enfekte olan bölgeye günde üç ya da dört defa maya önleyici bir merhem uygulanmaktadır. Bu durumda tabi ki uzman bir hekim kontrolünde yapılmalıdır.

Bebeklerde Aşı Sonrası Yan Etkiler Nelerdir?

Çok değerli anne ve babalar bebeklerde konak adlı makalemizi okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yazdıklarımızın tamamen
bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmadan makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilirsiniz. Diğer makalelerimize de göz atmayı ve sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Dilerseniz size faydalı olabileceğini düşündüğümüz  bebeklerde sarılığa dair herşey adlı makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı, mutlu ve sevgi dolu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir