Her 20 bebekten birinde görülen bebeklerde kepçe kulak meselesine karşı anne babalar ne yapmalı? Bu gidişatta anne babaların kesinlikle ilk 3 aylık süreçte bir uzmana müracaat etmesi gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Kepçe kulak problemi halk arasında çok bilinmese de, yeni doğan bebeklerde bir ekip özel sargı ve sargılama usulüyle operasyona gerek kalmadan düzelebilmektedir.

Sıhhat açısından bir sorun teşkil etmeyen ama ilerleyen dönemlerde çocuklarda psikolojik olarak tesiri olabilecek ‘kepçe kulak’ meselesi işin özünde operasyonsuz çözülebilir. Bebeklerde kepçe kulak takribî yüzde 5 görülme sıklığıyla en sık görülen, kafaya olan uzaklığının çoğalmasıyla ortaya çıkan doğumsal kulak biçim bozukluğudur.

bebeklerde kepçe kulak

Çocukların Psikolojisini Olumsuz Etkiliyor!

Genellikle her iki kulakta görülmekle beraber seyrek olarak tek taraflı olabilmektedir. Sıhhat açısından rastgele bir problem yaratmamakla beraber psikolojik problemlere taban hazırlayabilir. Özellikle okul döneminde bulunan çocukların kendi aralarında mizah mevzusu haline getirebildikleri bir hakikattir. Bu vaziyet, büyüme çağında olan çocuklarımızın psikolojik gelişimini negatif etkilemektedir. Bu sebeple, kepçe kulak meselesi yalnızca kolay bir kozmetik problem olarak değerlendirilmemelidir.

Bebeklerin göz rengiyle ilgili makalemizi okumak ister misiniz; Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Nedeni Kulak Kıkırdağının Fazla Gelişimi

Genel olarak, kulak kepçesinin üst kısmının kafaya uzaklığı 2 cm’yi geçmemelidir. Kulak ve burnun uzun olan akslarının oranının birbirine paralel olması ve çocuğun kaşlarının yanlarda bitim noktası, kulak kepçesinin üst kenarı aynı seviyede ve kulak memesinin yüz bölgesine yapışma yeri ile burun kanatlarının yüz bölgesine yapışma yerleri ayni seviyede olmalıdır.

Bebeklerde kepçe kulak meselesinde çoğunlukla, altta bulunan problem kulak kepçe kıvrımındaki noksanlık ve kulak kıkırdağının fazla gelişmiş olmasıdır. Kendinizde ya da çocuğunuzda bu ya da buna eş bir problem olduğunu düşünüyorsanız, bu konuyla ilgili tecrübeli bir kulak burun boğaz uzmanına ya da estetik cerrahına danışmalısınız.

Kulak Biçim Bozuklukları Çocukların İlk Ayında Çözülüyor

  • Bebeğinizin kulaklarının kendi halinde zamanla düzelebileceğini umarak endişe etmenize ya da cerrahi işlem için uygun bir zaman gelmesini beklemenize gerek kalmadı. Artık uygulama sayesinde kulak biçim bozuklukları kısa surede ve kalıcı olarak düzelmektedir.
  • Yeni doğan bebeklerin %20 ile %35’i arası bir çeşit kulak deformitesi ile doğmaktadır.
  • Çoğunluğu kendiliğinden düzelmemekte ve kimilerinde zaman geçtikçe bozukluk çoğalmaktadır.
  • İleride bebeklerde kepçe kulak sorunu düzenleyici cerrahi bir işlem gerektirebilecek gidişatlar bebeğinizin ilk haftalarında bütün ve kalıcı olarak düzenlenebilmektedir.
  • Yenidoğan bebeklere uygulanır. Ne kadar erken olursa o kadar iyidir.
  • Bu usul ile binlerce bebeğin kulağı çok başarılı bir şekilde düzelmiştir. Yalnızca görsel olarak değil zekâsal ve duygusal iyilik halini de rahatlatır.
  • Uygulama tehlikesizdir, rahatsızlık yaratmaz ve işe yarama konusunda başarılır.

Bebeklerde uyku düzeni için; Bebeklerde Uyku Düzeni Sağlamanın Tüm Yolları

İlkokul Çağından Evvel Yapılması Öneriliyor

Her estetik müdahalede olduğu gibi bebeklerde kepçe kulak işleminde de esas amaç kulakları banal ve natürel bir görünüme sokmaktır. Uzman hekim tarafından gerçekleştirilmiş olan bu estetik operasyondan kısa bir süre sonra kulakların görüntüsü göze hoş gelebilir ancak mutlu olmak için yeni kulak yapısına alışması gerekir. Bu sebeple kepçe kulak işlemlerinin alışkanlıkların daha basit kazanıldığı veya değiştirilebildiği çocukluk çağında, ilkokula başlamadan evvel yapılması yararlıdır. Bu problemin tespit edilmesinde ve hastanın hekime yönlendirilmesinde ilk öncelik tabi ki ebeveynlere ve ana sınıfı öğretmenlerine düşüyor.

Kepçe Kulak Operasyonu İyileşme Süresi Nasıldır?

Kepçe kulak operasyonu olmak isteyen şahısların en çok merak ettiği mevzulardan bir tanesi de iyileşme sürecidir. Özellikle bu operasyonu yaptırdığının öğrenilmesini istemeyen ve bu süreçte normal yaşantısına devam etmek isteyen bireyler için bu operasyon rastgele bir mesele teşkil etmeyecektir. Oldukça kolay ve hızlı bir biçimde yapılan kepçe kulak operasyonunda kısa süren müdahalenin ardından özellikle de genel anestezi uygulanmamış ise hasta aynı gün taburcu edilir. Cerrahi işlemde yapılmış olan kesiler çoğunlukla dikiş gerektirmez ve aynı zamanda iyileşme süreci ise en fazla 1-2 hafta sürer. Operasyonun üzerinden 1-2 gün geçtikten sonra hastalar duş alabilir, en geç bir hafta sonra rutin hayatlarına basitlikle dönebilirler. Bu süreçte kulakları dış tesirlerden gözetmek, müdahalenin başarı oranını fazlasıyla artırır. Sürecin sonunda bebeklerde kepçe kulak ya da çocuklarda kepçe kulak görünümü tamamen ortadan kalkar, çocuğunuz son derece doğal ve olması gerektiği gibi görünen kulaklara sahip olur. Kulaklarının görüntüsü arzu edilen şekle gelen çocuklarda bu işlemlerin sonunda psikolojik açıdan da büyük bir rahatlama hali ve mutluluk görülür.

Yeni doğan bebeğinizin ilk muayenesi ile ilgili her şey; Yeni Doğan Bebekler Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Çocuklarda Kepçe Kulak Operasyonu Nasıl Yapılır?

Bebeklerde aile veya hekim tarafından kepçe kulağın tespit edilmesi gidişatında uzman bir doktor hakimiyetinde birtakım esnek bantların birkaç ay zaman ile kullanılması ile ileride operasyon olmayı gerektirmeyecek biçimde problemin önüne geçmek olası olabilir. Bu müddetin kaçırılması veya kepçe kulak meselesinin sonradan tespit edilmesi gidişatında operasyonun yapılacağı zamana estetik cerrah tarafından yapılacak olan tetkik neticesinde karar verilir. Kepçe kulak operasyonu erişkinlere de uygulanabilmekte olsa da çocukluk çağında uygulanması çocuğun psikolojik ve sosyal istikametten sıhhatli bir biçimde erişkinliğe adım atabilmesi ve öz güven sahibi bir fert olabilmesi açısından daha uygundur. Bu sebeple okul öncesi süreçte yapılması doğru olan operasyon için en uygun olarak belirtilen yaş aralığı 4-6 yaş dönemidir. Kulak gelişiminin bitirilmiş olduğu bu süreçte kepçe kulak meselesi düzelen çocuklar okul hayatına başladıkları süreçte arkadaşları tarafından alay edilmekten kurtularak daha güzel bir eğitim süreci geçirecektir.

Çok değerli anne ve babalar bebeklerde kepçe kulak sorunu adlı makalemizi okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yazdıklarımızın tamamen bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmadan makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilirsiniz. Diğer makalelerimize de göz atmayı ve sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Dilerseniz size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Hamilelikte Bebeğin Kilosu Ne Kadar Olmalı adlı makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı, mutlu ve sevgi dolu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir