Neredeyse her anne biricik bebeğinin iştahının pek de iyi olmadığını defalarca kez düşünmüştür. Bebeklerde iştahsızlık çok ciddi değildir ya da her iştahsızlık uzun süreli değildir. Ayrıca bebeklerde ki her iştahsızlığa çözüm şekli de aynı değildir. İşte iştahsız bebekleriniz için çözüm tekliflerimiz;

Bebeklerde İştahsızlık

Hemen hemen her anne bebeğinin iştahının pek de yerinde olmadığını pek çok kere düşünmüştür. Kendisi düşünmese dahi etrafı bu mevzuda kesinlikle yorum yapmıştır. Bebeği çevresinde bulunan bebeklerden çok az bile olsa daha az kilolu ise ona hemen iştah açıcı bebek mamalarından bahsedilmeye başlanılmıştır.

Olayın aslına bakarsanız bebeklerde iştahsızlık gerçekten de sıklıkla karşılaşılan bir gidişat. Ama her iştahsızlık çok ciddi değildir veya her iştahsızlık uzun süreli değildir. Ayrıca her biçimi de aynı değildir. Bebeğiniz iştahsızsa unutmamalısınız ki bebeğinizin iştahını açabilecek bir çözüm yok. Yalnızca çok az zamana ve iştahsızlık nedenini öğrenmenize gerek var.

bebeklerde iştahsızlık

İştahsızlık Nedir Ve İştahsızlık Sebepleri Nelerdir?

İştahsızlık, kısaca beslenmede karşılaşılan gönülsüzlük olarak belirlenebilir. İştahsızlıkta genellikle bebeğin iştahsız olmadığı süreci takiben iştahsızlık ilerler. Başka bir deyişle bebeğiniz önceden sıradan bir şekilde yemek yiyordur, fakat sonradan yemeğe karşı gönülsüzlük geliştirmeye başladı. Bebeklerde iştahsızlık neden olur isterseniz bir göz atalım;

Bebeğinizde uyku düzeni sağlamak için; Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Memeden Ya Da Mamadan Ek Besin Sürecine Geçme:

Bazı bebekler ek besine geçiş süreçlerine daha basit, kimi bebekler ise daha güç geçebilir. Ek besine geçiş sürecinde iştahsızlık sıradan sayılabilir ancak uzun sürmemesine dikkat etmek gerekir.

Diş Çıkarma Süreci:

Pek çok bebek için diş çıkarma zamanı güç bir süreç! Bu yarıyılda beslenme alışkanlıkları değişir. İştahsızlığa çok sık meyilli olurlar. Zaten çok uzun süren bir süreçte değildir, bu yüzden sabretmek en iyisidir.

Hastalıklar:

Ne yazık ki iştahsızlığın en önem arz eden sebeplerinden biridir. İştahsızlığın ne kadar süreceği hastalığın akut mu yoksa kronik mi olduğuna göre değişir. Akut bir hastalık mevzubahis ise hastalık sona erdikten kısa bir müddet sonra bebekte iştah yerine gelir. Ancak kronik hastalık gidişatında alarm zilleri çalmaya başlar. Hastalık sebebi ortadan kalkmadan bebeğinizin iştahının yerine gelmesi pek olası olmaz. Süre kaybetmeden uzman desteği faydalı olacaktır.

Psikolojik meseleler:

Psikolojik meseleler bebeğinizin iştahını çok kolay bir şekilde etkiler. Eve içerisinde yaşanan problemler, bebeğinizin yemek yeme baskısı sezmesi, yemek yeme düzeninin ya da saatlerinin değişmesi gibi pek çok farklılık bebeğinizin iştahını etkileyebilir. Bu vaziyette de iştahsızlığı yaratan sebebi ortadan kaldırmak gerekir.

Yemek seçmek:

Bazen de bebekte genel bir iştah meselesi yoksa da özellikle bazı besinlere karşı iştahsızlık görülebilir. Bunu genel iştahsızlık probleminden ayırmak gerekir.

İştahsızlığın Asıl Sebebini Belirleyin!

Seçiciliğin sebebi fiziksel bir rahatsızlık mı, duyusal bir mesele mi, yoksa tamamen psikolojik mi? Bu noktada yeniden kritik olan altta duran sebebi bulmak ve ona göre hareket etmektir.

Gerçeğinde iştahsızlık büyük bir mesele değildir. İştahsızlığın olup olmadığından çok iştahsızlığın süresi daha fazla önem taşımaktadır. Zira bebeğinizin iştahsızlığı diş çıkarma ya da soğuk algınlığı gibi kesin ve geçici bir rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa tasa etmeden, bebeğinize baskı yapmadan bu süreci geçirmeniz önemli bir durumdur. Sonrasında zamanla bebeğinizin iştahı yerine gelecektir. Ancak, iştahsızlığın uzun sürmesi durumunda bazı problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu duruma dikkat etmeniz gerekmektedir.

bebeklerde iştahsızlık

Omega 3 kullanımı hakkında bilgi edinmek için; Bebeklerde Omega 3 Kullanımına Dair Tüm Merak Edilenler

İştahsızlığın Değerlendirmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • İlk adım iyi bir hikaye ve fizik tetkikidir. Doğumdan önce ve hamilelik sırasındaki hikaye, doğum ağırlığı ve yeni doğan sürecinde ki tehlike etkenleri hakkında bilgi verebilmektedir.
  • Bebeğinizin psikomotor hareketlerinin ve yeteneklerinin kazanılmasını kapsayan ve doğumdan önce ki süreç ile başlayıp ömür boyu süren bir dönem olan gelişim ve gelişim basamaklarının denetlenmesi iştahsızlık ve yemek yeme bozukluğunun doğası ve gelişimi hakkında bilgi verebilir.
  • Gastroözofageal reflü bulgularının denetlenmesi gerekir, bebeklerde iştahsızlık durumunu tek sebebi bu olabilir.
  • Besinin tipi, ölçüsü ve beslenme değerlerini de kapsayan 24 saatlik ya da 3 günlük perhiz hikayesi sıvı, kalori, mineral ve vitamin ölçüsünün hesaplanmasında önem taşımaktadır. Elde edilen bilgiler beslenme usulü hakkında bilgi verirken, eksik kalori alımı ya da yaşa uygun olmayan gıda tercihleri beslenme yetisi bozukluklarını işaret edebilir.

Beslenmenin Değerlendirilmesi Önem Taşıyan Parçalardan Biridir!

  • Oral motor bozukluğu bulunan bebeklerde emme güçlüğü, yutma ve solunum hareketlerinde koordinasyon bozukluğu, ağzı kapatmada zorlanma, dil hareketlerinde zorlanma, çenenin stabilitesinde azalmalar, ısrarlı ve uzamış çene kapama gibi anormallikler olabilir.
  • Beslenmenin değerlendirilmesi muayenehane değerlendirmesinin önem taşıyan parçalarından biridir. Mesleki bir terapist, konuşma terapisti ya da fizyoterapist; emme, çiğneme, yutma işlevlerini değerlendirebilir. Aile tarafından besinin nasıl sunulduğu, beslenme sırasında ebeveyn-çocuk ilişkisi, çocuğun yemek tercihleri ve ebeveynin iyi ya da uygunsuz yeme tutumuna tepkileri anekdot edilmelidir.
  • İştahsız ve özellikle davranışsal kaynaklı beslenme problemi yaşayan çocuklarda psikolog ailenizin bir parçası olmalıdır. Davranış değerlendirmesinde beslenme hikayesi, beslenme ve ebeveynlerin tepkileri detaylı anekdot edilmeli, uzun süreli perhiz hikayesi 3-7 gün, kantitatif ve kalitatif değerlendirme, beslenme seanslar sırasında ya da video kayıtları araştırılarak değerlendirilmelidir. Yutma bozukluğu düşünülen hastalarda video floroskopik analiz, yutmanın endoskopik değerlendirilmesi gerekebilir.
  • İştahsız çocuk değerlendirmesinde laboratuvar testlerinin yeri sınırlı bir şekildedir. Başlangıç değerlendirmesinde tam kan sayımı, böbrek ve karaciğer işlev testleri, idrar tahlili ve alyuvar sedimentasyon sürati yeterlidir. Olay bazında ve muayenehanede ki belirtiler varlığında vitamin seviyeleri, tiroid hormonları, kan gazı ve çölyak taraması yapılabilir.
bebeklerde iştahsızlık

Bebeğiniz büyümeye başladı. Dikkat etmeniz konularda çoğaldı; Bebeklerde Büyüme Atakları Yaşanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebeklerde İştahsızlık Problemi İle Başa Çıkmanın Yolları Nelerdir?

1. Komşunuzun Tariflerini Denemeyin;

6 bisküvi, 1 kaşık pekmez, bir yumurta sarısı ve bir dilim peynir… Bulamaç besinler diye belirlenen bu cins tanımlar yüksek kalorili oldukları gibi, baskın tatları beğenerek yiyen çocukların dilinde yalnızca yoğun şeker tadı kalmasına yol açıyor. Bu da çocuklarda şekerli tatlar konusunda seçici bir yapı ile büyümesine neden oluyor. Bu tarz tatlara alışan çocukların damak tadı ve tatlara olan duyuları yeni lezzetlere karşı oldukça direnç gösteren bir hal almaya başlıyor.

2. İlk Denemeler Zorludur. Sabırlı Olun;

Çocuklar her yeni gıdaya  8-10 denemeden sonra alışmaya başlarlar. Bu sebeple ilk denemenize bir kase dolusu havuç püresini tamamlamasını beklemeyin. Ancak bir kaşık dahi olsa her gün bu yeni gıdayı çocuğunuza tattırarak alışma sürecini sabırla bekleyin.

3. Enerjinizi Doğru Yiyeceklerde Kullanın;

Ispanak yedirmek için çocuğunuzla kılıç kalkan oyunu oynamak yerine, enerji ve sabrınızı; süt – süt mahsulleri, et, yumurta, balık ve tahıl ürünleri yedirmeye saklamalısınız. Zira bu besinler çocuğunuzun gelişimi için çok daha hayatsal bir önem taşımaktadırlar.

4. Bebeğinize 7. Aydan İtibaren Pütürlü Yiyecekler Yedirmeye Başlayın;

Gıdaları çatalla ezip, yumuşatarak yedirmeye çalışın. İlk zamanlarda pütürlü yiyemeyen çocuğunuza karşı sakin davranın ve sabırlı olun. Sabırlı bir şekilde ve inatla denemelerinize devam edin.

5. Sofraya Beraber Oturun;

9 aylıktan sonra çocuğunuzu tok dahi olsa kesinlikle sizinle beraber sofraya oturtun. Çocuğunuz yetişkin olan bireylerin tüketmiş olduğu yiyecekleri yiyebilecek yaştaysa mümkün olduğunca sofrada olan yemeklerden yedirmeye çalışın. Çocuğunuzun önüne koymuş olduğunuz küçük bir ekmek parçası veya köfte ile kendi kendine yemek yemesi konusunda onu teşvik edin. Yemek yemenin hazzına varmasını sağlayın.

6. Bir Yaşından Sonra Emzirmeyi Kontrollü Yapın;

Anne sütüne çok aşina ve düşkün olan bebekler, bir yaşından sonra anne memesini bir nevi tiryaki gibi emiyor. Annelerini gördükleri zaman, her yerde ve her canı istediğinde emmek için çabalıyorlar. Anne memesini emip karnını doyurduğu için de ekstra besin yemek istemeyebiliyor. Siz de bu vaziyetteyseniz 1 yaşından sonra emzirme mevzusunda çok daha kontrollü olmaya çalışın.

7. Çocuğunuza Örnek Davranışlar Sergileyin;

Unutmayın ki çocuğunuz sizin yemek yeme tarzınızı taklit edecektir. Sebze yemeği yemekten hoşlanmayan bir babanın, makarnadan maydanozları ayıklayan bir kardeşin bulunduğu bir ailede minik bebeğin önüne koyulan her şeyi yiyip tamamlaması beklenmemelidir. Televizyonun karşısına geçip elinize tabağı alıyorsanız ve çocuğunuzu yanınıza almadan sofrada oturtup yemek yemeye çalışıyorsanız inanın çocuğunuzu ikna etmeniz hiç de kolay olmayacaktır.

8. Yemekten Önce Abur Cubur Yedirmeyin;

Yemek öncesinde çocuğunuza vereceğiniz her türlü abur cubur atıştırmalıklar size ara öğünlerin yemek saatinde kabus olarak geri döneceğini unutmayın.

emen bebeklerde iştahsızlık

9.“Yemek Sofrada Yenir” İletisini Verin:

Bildiğiniz gibi çocukların dikkat süresi çok kısadır ve uzun bir müddet sofrada oturmaya tahammül edemezler. Birkaç lokma yemek yedikten sonra oturmaktan sıkılıp ayağa kalkan çocuğunuzun peşinden, elinizde tabak ve kaşıkla koşuşturmayın. Onu birkaç kere uyardıktan sonra süratle sofrayı kaldırıp, yediği gıdayla idare etmesini sağlayın ve bir sonraki yemek saatine kadar da rastgele bir besin almasına mani olun.

10. Israr Etmeyin, Ancak Seçenek de Yaratmayın:

Çocuğunuza ‘öneri var ısrar yok, ancak seçenek de yok’ deyin. İşin gizemi zalim anne kavramına uyuyor. Kereviz yemeğini yemek istemeyen çocuğa karşı doğru yaklaşım makarna pişirmek değil, bir hafta müddetle her öğünde kereviz yemeği sunmaktan geçiyor.

bebeklerde iştahsızlık sebepleri

11. Oyun Oynayarak Yemek Yedirin:

Çocuğunuz 1 yaşında ise belirli oranda oyunla, aldatmaca ile yemek seanslarını daha çekici hale getirilebilirsiniz. Ancak bunu, videoya kaydolunmuş reklam serilerinin önüne oturtularak, her reklam döngüsünde ağzını robot gibi açan bir çocuk noktasına kadar götürmeyin. Çocuklarınızı mümkün olduğunca tablet ve telefonlardan uzak tutun. Çocuğunuzu robot yapmayın.

12. Ceza ya da Mükâfat Vermeyin:

Yemek süreçleriyle ilişkilendirilmiş ceza/mükâfat usulleri başlangıçta işe yarıyor gibi görünebilir, ancak’ yaşamak için yemeliyiz’ algısının kurulmasına pozitif katkısı olmaz.

Çok değerli anne ve babalar Bebeklerde İştahsızlık Sebepleri Nelerdir? Bebeklerde İştahsızlık İçin Neler Yapılmalı? adlı makalemizi okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yazdıklarımızın tamamen bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmadan makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilirsiniz. Diğer makalelerimize de göz atmayı ve sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Dilerseniz size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Tuvalet Eğitimine Başlamanın En Doğru Zamanı adlı makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı, mutlu ve sevgi dolu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir