Bebeklerde diş çıkarma dönemi biraz sancılı ve sıkıntılı bir dönem olabilmektedir. Bebeklerde ilk dişler genel olarak altıncı aylarını doldurduklarından sonra çıkmaya başlamaktadır. Normal olarak diş çıkması büyüme ve gelişme süreci içinde meydana gelen fizyolojik bir olaydır. Ancak bebeklerde özellikle süt dişlerinin devamlılığının sürmesi esnasında bazı problemler ortaya çıkabilmektedir.

Bebeklerde genel olarak ilk dişler 6 aylık dönemlerinde alt çene kısımlarından çıkar ancak bazı durumlarda diş çıkması gecikebilir. Bu durum diş hekimleri tarafından normal kabul edilmektedir. Normal süreçte dişlerin çıkması ve çenenin gelişme süreci içinde ortaya çıkan durum fizyolojik bir olay olmasına rağmen bebeklerde özellikle süt dişlerinin çıkması esnasında bazı bölgesel ve genel sorunlar ile karşılaşmak mümkün olabilir.

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Problemi

 Bebeklerde Diş Çıkarma Esnasında Ortaya Çıkan Belirtiler

Bebeklerde diş çıkarma dönemi öncesinde dişin çıkacağı yerdeki ağız mukozası kızarık ve kaşıntılıdır. Bebek sürekli olarak elini ağzına götürür ve diş çıkan bölgeyi kaşır. Diş çıkması  esnasında  bebeklerde tükürük artışı, gözlerde yaşarma, yanaklarda egzama, deride meydana gelen döküntüler, gözlerde kanlanma gibi bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda bebeklerde diş çıkarma sırasında uykusuzluk, ateş, iştahsızlık, kilo kaybı, ishal, hırçınlık, öksürük, kusma ve solunum bozuklukları gibi genel belirtilerin çıkması da söz konusu olabilmektedir. Fakat yine de bebekte lokal olarak meydana gelen ağrı ya da kaşıntı sebebi ile ağlama, uyku bozukluğu ve iştahsızlık sonucunda bir direnç kaybı söz konusu olabilir.

bebeklerde diş

Bebeklerde Diş Çıkarma Esnasında Rahatlatıcı Jel Kullanırken Dikkat Edin

Bebeklerin diş çıkarması esnasında özel olarak üretilmekte olan ağız kaşıyıcılar yararlı olacaktır. Bu tarz kaşıyıcılar mukozada diş çıkarma hareketini de hızlandırmaktadır. Birçok gelişmiş ülkede aileler ağız kaşıyıcı kullanmak yerine gözetim altında tuttukları bebeklerine havuç vermektedirler. Bebekler bu havuç aracılığı ile dişlerini kaşırlar. Burada en önemli husus bebeği mukakkak gözetim altında tutmak olmalıdır. Çünkü havuç bebeğin ağzında koparsa boğulmaya neden olabilir. Eğer bebek çok fazla rahatsız ise ağrı kesici özelliği bulunan jeller diş çıkan bölgeye günde 3 ya da 4 kez masaj yapılarak uygulanabilir. Bu tarz jeller ağrı ve kaşıntıyı azaltacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki jeller çok dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu jellerin vücuda emilimleri çok hızlıdır. Yanlış ve fazla kullanıldığı takdirde zararlı olabilir. Kısa süreli kullanılmak üzere antialerjik ilaçlar ve ateş düşürücülerin de kullanılması faydalı olabilecektir. Bebeklerde diş çıkarma döneminde jel kullanımı dikkat edilmesi ve doktor kontrolünde yapılması gereken bir durumdur. 

bebeklerde diş çıkarma

Bebekler Neden Uyumaz?

Sert Gıdalar Bebeğinizin  Canını Yakabilir!

Dişler, diş çıkarma esnasında diş etini yararak ağıza gelmektedir. Sert gıdalar yeme sırasında bebeğinizin canını yakabilir. Çok nadir de olsa perikoronit meydana gelir.  Eğer böyle bir durum başınıza gelecek olursa ilk gözlemlemeniz gereken şey diş eti olmalıdır.  Böyle bir durumda diş eti şişer, mor kırmızı renk arasında bir renge bürünür ve şişkinliği bezelye kadardır. Bu duruma sürme kisti (sürme hematomu) denir. Sürme kisti ile karşılaştığınız zaman temiz bir gazlı bez ya da güzel bir şekilde dezenfekte ettiğiniz parmağınız yardımıyla o bölgeye hafifçe masaj yapmanız gerekecektir. Genel olarak 1-2 hafta sonra diş çıkar ve bebek rahatlar. Eğer diş uzun bir süre çıkmazsa cerrahi müdahale gerekebilir. 

Bebeklerde Kepçe Kulak Sorunu

Çok değerli anne ve babalar Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi adlı makalemizi okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yazdıklarımızın tamamen bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmadan makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilirsiniz. Diğer makalelerimize de göz atmayı ve sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Dilerseniz size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Bebeklerde İştahsızlık Sebepleri Ve Alternatif Çözümleri Nelerdir? adlı makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı, mutlu ve sevgi dolu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir