Sevgili anneler bebekler zaman zaman farklılıklar gösterebilir,  günlük olarak olanın dışında farklı tutumlar sergileyebilir. Ayrıca  büyüdükçe karakterinde değişiklikler  görebilirsiniz. Mesela ,  sakin olan  minik meleğiniz birden fazlaca ağlayabilir, olan uyku düzeni değişebilir, çok güzel beslenirken iştah artışı yada azalışı gibi değişiklikler gösterebilir, ortada herhangi bir sebep yokken farklı tepkiler vererek anne ve babasını endişeli bir hale sokabilir…. Acaba  hasta mı ? Acaba  neyi var ? Neden böyle oldu ?  gibi soruların cevabını bilgisayarın başına oturmuş  araştıracak bir hale getirebilir ya da doktora bile danışmanıza sebep olabilir . Baktığınızda herhangi bir problem olmamasına rağmen minik meleğiniz  üzerinde olan huy değişimleri, onun büyümesiyle alakalı olan BEBEKLERDE BÜYÜME ATAKLARIDIR.

Sevgili anne ve babalar minik meleğinizin 1 yaşına kadar kiloları , doğum kilosunun 3 katına çıkmalı. Boyları da aynı şekilde 1 ila 2 kat uzama gösterebilir. Ayrıca meleğinizin beyni durmaksızın hiç ara vermeden büyüme ve gelişme gösterir. Zamanla konuşmaya başlayabilir. Büyüdükçe yürümeye başlayabilir.  Bu değişiklikler minik bebeğiniz  küçük olduğundan dolayı  bünyesinin kolaylıkla kaldıracağı şeyler değildir. Bebeğinizin vücut kilo alma ve  kilo verme, birden çok ağlama, durup dururken huysuzlanma ve iştah üzerinde olan   değişiklikler gösterebilir. Üzülmeyin ve endişe duymayın bunlar son derece normaldir. Bebeğiniz ya da bebekleriniz büyüme atağı yaşıyor…

Sevgili anne ve babalar minik meleklerinizin  büyüme esnasında göstermiş  olduğu bu değişimler birkaç gün olan zaman aralıklarında devam eder. Bütün bebeklerde her büyüme döneminde  zaman zaman  artışlar söz konusu olabilir bu sizi endişelendirmesin. Bebeklerinizin büyümesi esnasında yaşanan belirtiler genellikle  bir yaşına  kadar daha çoktur. Ayrıca  bu bebeklerde büyüme atakları her dönem büyümesinde yaşanmaya devam edecektir.

Sevgili anne babalar , bebeğiniz 2 haftalıkken , 5 haftalıkken , 6 haftalıkken , 12 haftalıkken , 15 haftalıkken , 23 haftalıkken , 34 haftalıkken , 42 haftalıkken ve 54 haftalıkken  büyüme belirtilerini çok yoğun bir şekilde gösterecektir. Minik bebeğiniz bu aralıklarda büyüme atak belirtileri gösterebilir. Bu büyüme atakları da her seferinde farklılık  gösterebilir.

Bebeklerde büyüme atakları yaşanırken neler olur ? biraz da onlardan bahsedelim

Bebeklerde büyüme atakları yaşanırken ; Bebeğinizin iştahı üzerinde olacak değişiklikler

Bebeklerin büyüme döneminde olan iştah üzerinde ki değişimlerin başında   iştah azalmasından çok  genellikle artış genellikle artış olduğu uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Minik meleğiniz bu dönemde daha fazla emmek isteyebilir ya da katı gıdaya geçtiyseniz  daha fazla mesela iki katı gıda isteyebilir. Onları istedikleri miktarda doyurmalısınız ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamalısınız. Bebeğiniz gıda alımı esnasında huzursuzluk gösterebilir. Büyürken vermiş olduğu huzursuzluk tepkilerini  beslenirken de gösterebilir.

Bebeklerde büyüme atakları yaşanırken ; Bebeğinizin uykusu üzerinde oluşabilecek ataklar

Büyüme evresinde olan minik meleklerin , en fazla ihtiyaç duyduğu şeylerden biri olan uyku da diğerleri gibi büyüme döneminde yüksek oranda artış gösterebilir. Bebeklerin uykuları büyüdükçe bir düzende olur. Büyüdükçe geceleri daha uzun uyuyabilir. Bebeğiniz  gündüz ise belirli saatlerde uyur.bazen de  bebeklerin bazılarında  tam tersi durumlar  gözlemlenmektedir. Mesela  daha az uyku ya da parçalı  uyku süreleri gözlenebilir ve uyku süreleri kısalabilir. Büyüme atakları bütün bebeklerde değişiklik göstermektedir. Bu durum bilimsel olarak  büyüme hormonunun salgılanmasından kaynaklandığı bilgisiyle açıklanmaktadır.

Bebeklerde büyüme atakları yaşanırken ; Bebeklerin davranışlar üzerinde oluşabilecek değişiklikler

Minik bebeğiniz büyüyor ve büyüme evresinde huyları da değişiyor. Mesela artık daha fazla ağlama, daha fazla kucak isteme, uykuya dalmakta sıkıntı yaşama gibi farklı belirtilerle gösterebilirler. Uzmanlar tarafından bu durum henüz tam anlamıyla bir açıklığa kavuşturulmuş değil. Uzmanlara göre bebeğinizin huysuzlanması normalden daha fazla enerji harcıyor olmasıyla alakalı olabilir.

Bebeklerde büyüme atakları yaşanırken ; Bebeğinizin büyüme süresinde siz nasıl destek olmalısınız?

Sevgili anne ve babalar , bebeklerde büyüme atakları evresi sizin bebeğinizde olduğunda , ihtiyaçlarına karşılık verebiliyor olmanız oldukça önemlidir. Acıktığı zaman beslemek , uykusu geldiği zaman uykusunu  zamanında uyutmak  gibi ona destek olmalısınız. Bebeğinizi  takipte ve iyi gözlüyor olmalısınız . minik bebeğiniz büyüdükçe  sütünüzün yetmediği gibi bir düşünce oluşabilir ! ancak !!!  bu endişe kesinlikle  yersizdir !!! sizin vücudunuz bu ataklara iç güdüsel olarak kendisini hazırlayacak ve bebeğiniz için  daha fazla süt üretiyor olacaktır.  Anne baba olarak bebeğiniz için endişe ediyor olmanız da çok normaldir.  Ama unutmayın ki özellikle annelik duygusuyla ona asla zarar vermeyeceğiniz düşüncesi sizi rahatlatabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir