Sevgili anneler bebekler zaman zaman farklılıklar gösterebilmektedir. Günlük olarak olanın dışında farklı tutumlar sergileyebilmektedir. Ayrıca  büyüdükçe karakterinde değişiklikler görebilirsiniz. Mesela sakin olan minik meleğiniz birden ağlayabilir, olan uyku düzeni değişebilir, çok güzel beslenirken iştah artışı yada azalışı gibi değişiklikler gösterebilmektedir. Ortada herhangi bir sebep yokken farklı tepkiler vererek anne ve babasını endişeli bir hale sokabilmektedir. Acaba bebeğim hasta mı? Neyi var? Neden böyle oldu? Bu tarz soruların cevabını bilgisayarın başına oturmuş araştıracak bir hale getirebilir ya da doktora bile danışmanıza sebep olabilmektedir. Baktığınızda herhangi bir problem olmamasına rağmen minik meleğinizin üzerinde olan huy değişimleri, onun büyümesiyle alakalı olan bebeklerde büyüme atakları olarak tanımlandırılan bir durumdan ibarettir.

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebeğiniz Sürekli Gelişim Gösterecek!

Sevgili anne ve babalar minik meleğinizin 1 yaşına kadar kilosu, doğum kilosunun 3 katına çıkmalı. Boyu da aynı şekilde 1 ile 2 kat uzama gösterebilmektedir. Ayrıca meleğinizin beyni durmaksızın hiç ara vermeden büyüme ve gelişme gösterir. Zamanla konuşmaya başlayacaktır. Büyüdükçe yürümeye başlayabilir. Bu değişiklikler minik bebeğiniz küçük olduğundan dolayı bünyesinin kolaylıkla kaldıracağı şeyler değildir. Bebeğinizin vücudu kilo alma ve kilo verme, birden bire ağlama, durup dururken huysuzlanma ve iştah üzerinde olan değişiklikler gösterebilmektedir. Üzülmeyin ve endişe duymayın bunlar son derece normaldir. Bebeğiniz ya da bebekleriniz büyüme atağı yaşıyor…

Sevgili anne ve babalar minik meleklerinizin  büyüme esnasında göstermiş olduğu bu değişimler birkaç gün olan zaman aralıklarında devam eder. Bütün bebeklerde her büyüme döneminde zaman zaman artışlar söz konusu olabilir bu sizi endişelendirmesin. Bebeklerinizin büyümesi esnasında yaşanan belirtiler genellikle bir yaşına kadar daha çoktur. Ayrıca bebeklerde büyüme atakları her dönem büyümesinde yaşanmaya devam edecektir.

Sevgili anne babalar, bebeğiniz 2 haftalıkken, 5 haftalıkken, 6 haftalıkken, 12 haftalıkken, 15 haftalıkken, 23 haftalıkken, 34 haftalıkken, 42 haftalıkken ve 54 haftalıkken büyüme belirtilerini çok yoğun bir şekilde gösterecektir. Minik bebeğiniz bu aralıklarda büyüme atak belirtileri gösterebilmektedir. Bu büyüme atakları da her seferinde farklılık gösterebilmektedir.

bebeklerde büyüme atakları

Bebeklerde Büyüme Atakları Yaşanırken Neler Olur?

Bebeklerde büyüme atakları yaşanırken bebeğinizin iştahı üzerinde olacak değişiklikler;

Bebeklerin büyüme döneminde olan iştah üzerinde ki değişimlerin başında iştah azalmasından çok genellikle artış olduğu uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Minik meleğiniz bu dönemde daha fazla emmek ister. Katı gıdaya geçtiyseniz daha fazla katı gıda isteyecektir. Onları istedikleri miktarda doyurmalısınız ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamalısınız. Bebeğiniz gıda alımı esnasında huzursuzluk çıkartacaktır. Büyürken vermiş olduğu huzursuzluk tepkilerini beslenirken de gösterecektir.

Tuvalet Eğitimine Başlamanın En Doğru Zamanı

Bebeğinizin uykusu üzerinde oluşabilecek ataklar;

Büyüme evresinde olan minik meleklerin, en fazla ihtiyaç duyduğu şeylerden biri olan uyku da diğerleri gibi büyüme döneminde yüksek oranda artış gösterir. Bebeklerin uykuları büyüdükçe bir düzende olur. Büyüdükçe geceleri daha çok uyur. Bebeğiniz gündüz ise belirli saatlerde uyur. Bazen de bebeklerin bazılarında tam tersi durumlar  gözlemlenmektedir. Mesela daha az uyku ya da parçalı uyku süreleri gözlenebilecektir ve uyku süreleri kısa olacaktır. Büyüme atakları bütün bebeklerde değişiklik göstermektedir. Bu durum bilimsel olarak  büyüme hormonunun salgılanmasından kaynaklandığı bilgisiyle açıklanmaktadır.

büyüme atakları
Bebeklerin davranışlar üzerinde oluşabilecek değişiklikler

Minik bebeğiniz büyüyor ve büyüme evresinde huyları da değişiyor. Mesela artık daha fazla ağlama, daha fazla kucak isteme, uykuya dalmakta sıkıntı yaşama gibi farklı belirtilerle gösterebilirler. Uzmanlar tarafından bu durum henüz tam anlamıyla bir açıklığa kavuşturulmamıştır. Uzmanlara göre bebeğinizin huysuzlanması normalden daha fazla enerji harcıyor olmasıyla alakalı olur.

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Bebeğinizin Büyüme Süresinde Siz Nasıl Destek Olmalısınız?

Sevgili anne ve babalar, bebeklerde büyüme atakları evresi sizin bebeğinizde olduğunda, ihtiyaçlarına karşılık verebiliyor olmanız oldukça önemlidir. Acıktığı zaman beslemek, uykusu geldiği zaman uykusunu  zamanında uyutmak gibi ona destek olmalısınız. Bebeğinizi takipte ve iyi gözlüyor olmalısınız. Minik bebeğiniz büyüdükçe sütünüzün yetmediği gibi bir düşünce oluşur. Ancak bu endişe kesinlikle yersizdir! Sizin vücudunuz bu ataklara iç güdüsel olarak kendisini hazırlayacak ve bebeğiniz için daha fazla süt üretiyor olacaktır.  Anne baba olarak bebeğiniz için endişe ediyor olmanız da çok normaldir.  Ama unutmayın ki özellikle annelik duygusuyla ona asla zarar vermeyeceğiniz düşüncesi sizi rahatlatır.

bebeklerde büyüme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir