Ayrılık kaygısı, birçok bebeğin her zaman anne veya babasıyla birlikte olmak istediğinde yaşadığı bir aşamadır. Anneler iş yaşamlarını devam ettirebilmek adına veya başka sebepler dolayısıyla bebeklerinden ayrılmak durumunda kalabilmektedirler. Bu durumda hem annede hem de bebeklerde ayrılık kaygısı durumunu ortaya çıkarır. Bebeğiniz hangi yaşta olursa olsun, onu başka biriyle bıraktığınızda biraz ağlaması son derece normaldir. 

Anne Sütünü Saklamanın Yolları Nelerdir?

Üç Aya Kadar 

Üç hafta ile 12 haftalık arasındaki çoğu küçük bebek , günün sonuna doğru “telaşlı bir dönem” geçirir. Bebeğinizi bu yaşta bırakmanız gerekiyorsa,  onun sakin olduğu bir gün herhangi bir saatte dışarı çıkmayı deneyin.

Genelde olarak bu dönemlerde ki bebekler gittiğinizi pek anlamazlar. Bu yüzden ayrılırken çok fazla endişelenmeyiniz. Bunun nedeni, bebeğinizin o anda doğrudan ne deneyimlediğini bilmemesidir.

ayrılık kaygısı

Sekiz Aya Kadar

Çoğu bebek sekiz aylık dönemlerinde annesinin yanından gitmesini üzülmeden idare eder. Sekiz aydan önce ayrıldığınızda bebeğiniz sıkıntıya düşerse, ayrılıkla ilgili endişeleniyor olabilir. Bebeğinizi herhangi bir süre terk etmeniz gerektiğinde üzülmek son derece doğal bir durumdur.  Bebeğinizden ayrılmak kolay değildir. Ancak bebeğinizin kendi içinde mutlu olduğunu bilmek çoğu zaman bu durumu kolaylaştıracaktır.

Anne Sütünü Elle Sağmak İçin Ne Yapmalıyım?

Sekiz Aydan Bir Yıla Kadar

Yaklaşık sekiz ayda, bebeğinizin başka biriyle kaldığını fark etmeye başladığını göreceksiniz.  Bu aşamada, ilk kez uzaklaştığınızda geri dönmeyeceksiniz gibi anlayacaktır. Buna ayrılık kaygısı denir ve bir bebek için korkutucu bir fikirdir. Bununla birlikte, ayrılık kaygısı bebeğinizin gelişiminin normal bir parçasıdır.

Bebeğinizin ayrılık kaygısıyla başa çıkmasına yardımcı olmanın bir yolu, sizinle ve yeni bakıcılarla aynı anda birlikte zaman geçirmesine izin vermektir. Bu, bebeğinize yeni bakıcılarına güvendiğinizi gösterir ve onların yanında daha rahat hissetmesine yardımcı olur.

Küçük çocuğunuzdan tanıdık bir aile üyesiyle bir dizi kısa ayrılık yaşamayı da deneyebilirsiniz. Hızlı bir iş için dışarı çıkıp sonra geri döndüğünüzde, bu ona insanların ortadan kaybolacağına ama her zaman geri döneceğine dair güvence verecektir. Saklambaç gibi oyunlar, bebeğinizin kaybolma ve yeniden ortaya çıkma fikrini anlamasına da yardımcı olabilmektedir.

bebeklerde ayrılık kaygısı

Vedalaşma Süresini Uzun Tutmayın!

Bebeğinizin kaygısının üstesinden gelmesine yardımcı olmanın bir başka yolu daha vardır. Her ayrılığı olabildiğince öngörülebilir hale getirin. Örneğin, ayrılırken daima veda edin.  Bebeğinize sadece gitmek üzereyken veda etmeye çalışın ve bu işi uzun süre yapmayın. Vedalaşma süresinin uzun tutarsanız, onu daha endişeli ve kafası karışmış hale getirebilirsin. 

Bebeğiniz ayrılık sırasında ağlarsa, gittikten sonra nasıl olduğunu kontrol etmek için aramakta bir sakınca yoktur. Küçük çocuğunuzun çabucak oyuna daldığını duymak güven verici olacak ve zihninizi dinlendirecektir.

Yakında başkalarına karşı daha güvenli hissetmeyi öğreneceğinden emin olun. Bebeğinizin ağlaması, siz ayrıldıktan sonra uzun bir süre devam ederse veya size yüksek düzeyde bir sıkıntıya neden oluyorsa, ayrılık kaygısı fazla demektir. Bu gibi durumlarda ayrılıklar zor olacaktır. Sizin veya bebeğinizin ayrılık ile ilgili ciddi problemleriniz varsa,  mutlaka uzmanlardan destek alın. Onlar size destek ve tavsiye vermekten dolayı mutluluk duyacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir