Bebekler neden uyumaz; uykuya yatmadığı ve anne babayı uyutmadığı  zamanlar ebeveynlerde haklı olarak bir kaygı ve istemsiz gerginlik hali mevzubahisi oluyor. Peki, bu gidişat için ne yapmalı? Sevgili ebeveynler Bebekler neden uyumaz? Sorunuzun bir sürü yanıtı var. Merak ettiğiniz bebekler neden uyumaz sorununun yanıtını sizler için uzmanlarından öğrendik …

Bebekler İçin Sağlıklı Olan Uyku Zamanları

  • Yenidoğan sürecinde bebekler günde toplam takribî 12-16 saat yatarlar.
  • 2-3 aylık oldukları süreçte 3-4 saat aralıksız yatar ve acıktığında beslenmek için uyanır. Etkin uyku süreleri  %43’e düşer.
  • 3 aylık döneme girdiklerinde minik bebeklerin neredeyse  %71’i bütün gece süresince uyurlar.
  • 4 aylık döneme girdiklerinde minik bebekler, geceleri daha fazla ve gündüzleri daha az  uyurlar.
  • 6 aylık döneme girdiklerinde minik bebekler 5-6 saatlik uyku döngüsünde 1-2 defa uyanırlar. Uyandıktan sonra minik meleklerin yaklaşık olarak  1/3-1/2’si kendisi  yine uykuya  dalarlar. Günde toplam takribî 11-14 saat kadar yatarlar ve bu minik meleklerin yaklaşık %84’ü bütün gece süresince yatabilir.
  • 10 aylık döneme girdiklerinde minik bebeklerin yaklaşık 90%’ı bütün gece süresince uyurlar ve ayrıca günde yaklaşık 10-13 saat yatarlar.
  • 12 aylık döneme girdiklerinde minik  bebekler günde toplam takribî 10-13 saat yatarlar.
  • 18-21 ay arası döneme girdiklerinde minik  bebeklerin gündüz uykusu bir kereye düşer.
  • 21-36 ay arası döneme girdiklerinde sevgili çocukların çoğunluğu günde 1 defa yarım saat ile 3 saat arası öğlen uykusuna gereksinim duyarlar.
  • 2 yaşına geldiklerinde ise günde 10-12 saat yatarlar.

Size faydası olacağını düşündüğümüz Bebeklerde Kansızlık Ve Tedavisi inceleyebilirsiniz …

Yaşamdaki en coşku dolu anlardan biridir minik sevimli bebeğimizi kucağımıza aldığımız o ilk an! Dünyada her şey durur o an…  sadece o ve biz varmışsız ve aynı zamanda başka da hiçbir şeyin ehemmiyeti yokmuş gibi olur. Yaşanan mutluluğun ve coşkunun uykusuzluğun anne ve bebeğe getirdiği stres, bitkinlik ve evhamdan etkilenmemesi için yenidoğan sürecinin başından beri yapabileceğiniz bir hayli şey var. Gelin birlikte bunlara bakalım ve bebekler neden uyumaz sorusuna cevap bulalım…

Bu makale tam da size göre Bebeklerde Uyku Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Yenidoğan Bebeklerin Uyku Süresi Ve Düzeni Nasıl Olmalı?

Yenidoğan sürecindeki minik bebekler gündüz vakitlerinde yaşamlarının büyük bir kısmını yatarak geçirirler. Çok az ve hatta hiç yatmayan minik sevimli bebekler de olabilir. Bu çoğunlukla etraf koşullarına ya da gaz, hazımsızlık gibi tıbbi nedenlere bağlı olarak olabilir. “Benim bebeğim uyumaktan hoşlanmıyor.” stilinde oluşan bir yargıdan dolayı da mesele ortadan kalksa dahi uykusuzluk sorunu kalıcı olur.

Yenidoğan bebeklerde uyku süresi ve düzeni , her gün değişiklik gösterebilir. Bir gün çok az yatıp, ertesi gün şaşırtıcı biçimde gündüz uykusu yapabilirler. Bu bilhassa ilk 3 ay için çok klasik bir dalgalanmadır.

Uyku düzeni hakkında bilmek istediğiniz her şey ; Bebeklerde Uyku Düzenine Dair Her şey

Yenidoğan bebeklerde gündüz uykusu zamanları da ehemmiyetlidir. Fakat kesintisiz olarak kırk beş dakikanın altında gündüz uykusu yapıyorlarsa o zaman bu vaziyete erkenden bir temkin almak gerekir. Çünkü bu kısa uykular aralıksız olmaya devam ederse, gündüz hiç yatmayıp gece çok hoş yatan bir bebek dahi dördüncü aydan sonra geceleri bir sürü kezlerce kalkmaya başlar. İlk günlerde vasati bir saat ayakta kalabilen bebek, haftalar ilerledikçe bu müddeti çoğalır ve ayrıca dört aylık olduğunda vasati iki saat ayakta kalabilmeye başlar. Tabi, dediğim gibi, her gün bu müddetler aynı biçimde olmayabilir. Ancak bir haftalık bir sürece baktığınızda çoğunlukla bu biçimde olması bir uyku süre ve düzeni olması anlamını taşır.

Uyku düzeni ne zaman olacak mı diyorsunuz ? işte cevabı ; Bebeklerin Uyku Düzeni Ne Zaman Oturur ?

Bebeğimin Uykusunun Geldiğini Nasıl Anlarım?

Bu her minik bebeğe, her anne babaya göre değişiklik gösterir. Genellikle anneler bunu yaşayarak bilirler. Yenidoğan sürecinde olan  bebekler uykularının geldiğini çoğunlukla ağlayarak belli ederler. Şayet bebek ağlıyor ve emzirmeye çalıştığınızda emmiyorsa uykusu gelmiş olabilir. 1-4 aylık olan minik bebeklerde ise bu kendini, mızmızlanma, kulaklarını çekiştirme ya da gözlerini ovalama biçiminde belirli eder. Ayrıca bebekler 4. aydan sonra kendiliğinden yatmayı bilir.

Uyku problemleri ve çözümleri için ; Bebeklerde Uyku Düzeni Problemleri Ve Çözümleri

Yenidoğan Bebekleri Nasıl Uyutmalıyız?

Son senelerde bebek ve uyku denildiğinde akla ilk gelen “yeni doğan 0-3 aylık minik bebekleri nasıl yattırmalı?” suali oluyor. Çünkü bebeklerde uyku eğitimi en popüler mevzulardan biri.  Bebekler, onuncu haftadan sonra rutinsel bilmeye başlarlar. Başka bir deyişle ilk on haftada yaptığınız rastgele bir uygulamayı, birkaç gün içinde başka bir uygulamayla değiştirebilirsiniz. İşin özü, ilk on hafta bebeğinizi nasıl yattırdığınız değil, yatıp yatmadığı ehemmiyetli. 10. haftadan itibaren her gün düzenli olarak, en azından bir defa, yatakta destekleyerek yattırmayı kesinlikle sınamanızı öneririm.  Belki denemeye başlayınca bir süre yatağa koymanızla kaldırmanız bir olabilir.  Ancak  doğru saati ve modu tuttuğunuzda yattığını göreceksiniz. Tabi ki her seferinde aynı biçimde ve sürede yatmasını beklemeyelim ama bir kere olabildiğini görmeniz sizi anne baba olarak bu konuda daha fazla sabretmek için cesaretlendirecektir.  Altıncı aydan evvel bebeğinizin yardımsız, odada tek başına kendi başına uykuya dalmasını beklemeyin ve bu durumda size de kolay gelen rastgele bir eğitim uygulamayın. Çünkü bebekler altıncı aydan evvel duygu regülasyonlarını kendi başlarına yapamıyorlar.

Bebeğiniz uykuda iriliyor mu ; Bebeklerde Uykuda İrkilme Refleksi Nedir?

İlk Aylarda Uykuya Dalmak Zor Olacaktır!

Bilhassa ilk aylarda bebeğiniz uykuya geçmekte çok zorlanıyorsa , minik bebeğinize anne karnındaki hissiyatı verebilmek adına kundak yapmanızı tavsiye ederim. Dokuz ay süresince anne karnında çok dar bir alanda yaşayan ve ayrıca güvende ve huzurlu bir biçimde var olan minik bebeğiniz için yatakta sere serpe uyumak çok da cazip gelmeyebilir. Kundak minik bebeklerde , anne karnındaki o güven ve huzuru andırdırdığı için bebeklerin daha süratli bir şekilde uykuya dalmasına ve daha uzun uykuda kalmasına destek olabilir. Kundak yaparken bebeğinizi asla çok fazla sıkmamalısınız.  Günümüzde doğru kundak şekiller mevcut. Çünkü daha önceki zamanlarda yapılan kundaklar ortopedik rahatsızlıklara sebep olabiliyor.

Emziriyor ve sütünüzü arttırmak istiyorsanız; Anne Sütünü Ne Arttırır Diyorsanız Doğru Yerdesiniz!

Önceliğiniz Beslenme Olmalı!

Doğal olarak ilk haftalarda anne olarak önceliğimiz bebeğimizin beslenmesi.  Fakat bebeğinizin beslenmesine dikkat ettiğiniz kadar anne olarak uykularına da dikkat etmelisiniz. Çünkü beslenme kadar uyku da mühim çünkü uyku da besindir. Minik bebekler gerçekten de yatarak ve uykuda  gelişiyorlar. Zira bedenimizde bir sürü hormon yatarken salgılanıyor. Büyüme hormonu da dahil olmak üzere…  Verimli uyuyan ve verimli dinlenen bir bebek güne daha dinç başlar aynı zamanda gün içinde yeni şeyler öğrenmek adına çok daha fazla istekli olur ve ailece beraber daha verimli zaman geçirebilirsiniz.

Bebeklerde her yaşın uyku gereksinimi değişiklik gösterir. Yeni doğmuş minik bir bebek çok fazla gündüz uykusu yapar. Yenidoğan minik bebekler gün içerisinde 1-2 saatlik aralıklar ile uyanırlar ve takribî 1 saat boyunca uyanık dururlar. Bebeklerin gün içerisinde uyanık kalmaları ve gece daha çok yatmaya alışmaları zaman alan bir evredir. Minik bebekler yatmıyorsa bunun birden fazla sebebi olabilir. Bebekler neden uyumaz sualine ilk yanıt olarak  halk arasında en çok olabileceği söylenir…. Ancak  uzmanlar ‘’bebekler neden uyumaz’’ sualine neler demiş sizi için araştırdık…

Polen alerjisi ile başınız dertte mi;Çocuklarda Polen Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Nasıldır?

Bebeklerde Kolik Sancıları

Minik bebeklerin büyük insanlar gibi gün içinde hiç uyku uyumayıp ardından geceleri yatması beklenemeyeceği gibi, aynı zamanda gün içerisinde az yatıp gece uykularına alışmaları zaman alacak olan bir durumdur. Bebekler neden uyumaz dendiği vakit uzman hekimlerin söylediği ilk neden kolik sancılarıdır. Minik bebeğin uykusunu dağıtan ve minik bebeğin yatmasına mani olan kolik sancıları ; sadece minik bebeği tedirgin etmekle kalmayıp aynı zamanda anne ve babalarında tedirgin  zamanlar geçirmesine sebep olabilir. Bebeğiniz bütünü ile  uykuya geçiyorken sıkıntı  sezerek uyanan bebeğiniz neden uyumuyor sevgili anneler?  bunun sebebi ‘’kolik sancıları’’ olabilir.

Bebeğiniz Çoktan Acıkmış Olabilir

Minik bebekler ilk zamanlarda çok sık uyuduğu gibi aynı zamanda çok sık acıkırlar ve birkaç saatte bir bebeklerin  beslenmeleri gerekir. Bebekler neden uyumaz dendiği zaman akla gelecek en muhtemel sebeplerden bir diğeri de aç olmalarıdır. Sevgili anneler bebeğiniz size doymuş gibi gelebilir fakat bebeğiniz hala aç ya da çoktan acıkmış olabilir. Anne sütünde olan kolesistokinin adı verilen  sindirim hormonu, minik bebeğinizde hem uyku hissini hem de tıkluk hissini ortaya çıkarır. Bu hormon emzirme esnasında hem minik bebekte hem emziren annede salgılanarak hafifleme ve uyku hissi oluşturur.  Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunuyor. Ve o da bu hormonun emzirmeye başladıktan yaklaşık on dakika sonra salgılandığıdır. Bu sebepten de minik bebeğiniz doymadan uykuya dalabilir. Bebeğinizi hafifçe uyandırıp biraz daha besleyebilirsiniz.  Bununla birlikte sevgili anneler gergin tutumlar sergilemek yerine minik bebekleriniz mırıldanmaya başladığında hemen emmeye geçerlerse, açlıktan kaynaklı uyku problemi de ortadan kalkacaktır.

Beze veda mı edeceksiniz; Bebeklerde Tuvalet Eğitimi Hakkında Adım Adım Kılavuz

Bebeğinizin Sosyal Gelişim Sağlamış Olması

Bu gidişat aslında minik bebeğinin gelişimi ile ilgilidir.  Minik bebeğiniz  8. ayıyla beraber emekleme çalışmalarına başlar ve bunun devamında da yavaş yavaş yürümek için ilk adımlarını atar.  Bu dönemde keşfedeceği bir hayli şey olacaktır! Artık bebeğiniz istediği şeylere erişebilmek ve kendi başına hareket edebilmek onu eğlendirecektir. Böyle bir vaziyette  ise  minik bebekler neden uyumaz , sualinin yanıtı da anlam kazanır  ve bebeğiniz artık eğlenceli zamanlar geçiriyor demek olur. Ayrıca minik bebeğiniz gece uyanıp yaşamın hala devam ettiğini, anne ve babasının uyanık  olduğunu fark etmesi de bebeğinizin yine uykuya geçmesini engelleyen sebeplerden biridir.

Bebeklerin Gece ve Gündüzü Ayırt Edememesi

Minik bebekler gece ve gündüzü ayır edemediğinden dolayı uyumayabilir  veya uyuyup  hemen uyanabilirler. Minik bebekler akşam olduktan sonra uykuya geçerler fakat anne ve babasının sesini dinleyen bebekler bir daha uykuya geçmeme konusunda ısrarcı olabilirler. Ve bunun sebebi geceyi daha bilmiyor olmalarıdır. Oysa ki öğrenseler gece olduğunu ve geceleri yatmaları gerektiğini emin olun onlar da mışıl mışıl yatıp uyumak isterler. Minik bebeklerin gece ve gündüz farkını bilmesi öğrenmesi biraz zaman alacak. Bebekler neden uyumaz sualinizin yanıtı kolik sancılar ve acıkmış olması değil ise belki de gece ve gündüzü ayırt edemeyişinden dolayı bir uyku sorunu yaşanıyorsa, bu problemi ortadan kaldırabilmeniz için  bazı şeyler deneyebilirsiniz. Mesela gündüz perdeleri açıp yaşam alanınıza gün ışığının gelmesini sağlayabilirsiniz. Gündüzleri bebeğiniz ve sizin belirli bir hareketlilik  ve geceleri ise suskun ve ışıksız bir ortamınız olması halinde , bebeğinize uykuya uygun bir ev sağladığınız takdirde minik sevimli bebeğiniz gece gündüz farkını bir süre sonra anlayacaktır.

Bebeklerin Diş Çıkarma Dönemine Dair Merak Ettikleriniz

Bebeğinizin Diş Çıkarma Evresinde Olması

Sevgili anneler minik bebeğinizin en aksi ve tedirgin olduğu anlardan biri de diş çıkarma evresidir. Ortalama olarak 6. ayda başlayan bu evre ,mini,k  bebeğinin kaşınan ve acıyan diş etleri bebeğine rahat vermeyip uykusunu yüksek ihtimal ile etkileyebilir. Bu da yetmezmiş gibi ,  üzerine bir de diş çıkarmanın sebep olduğu ateşlenme durumu ilave edildiğinde uykusuzluk meselesi daha da çoğalacaktır.

Bebekler Fazla Uyarana Maruz Kalırsa

Artık zaman farklı ve değişti, minik bebeklerin eline doğar doğmaz telefonlar, tablet verildiğini siz de görüyorsunuzdur. Daha basit yemek yesin ya da daha kolay uysallaşsın diye televizyon önüne koyuluyor veya  değişik aygıtlardan videolar izletiliyor. Her ne kadar anne babalar ya da büyükler “Daha ufak o, kavramaz!” dese de biliyoruz ki  bebekler bu aygıtların yaydığı  ışıklardan etkilenir ve beyne verilen uyku sinyallerinin zedelenmesine sebep olur. Ayrıca bunun dışında yaydığı sesler ve renklerden oluşan uyaranlar da bebeklerin nitelikli uykuya geçmesini engeller. Bunu önlemek adına minik bebeğinin yaşamından elektronik aletlerin tümünü  çıkarmanız  gerekli. Bebeğiniz  büyüdüğünde bunlarla zaten baya haşır neşir olacak, o yüzden bırakın şuan bebeğiniz elektroniklerden uzak sağlıkla uyusun.

Bebeklerde Büyüme Atakları Yaşanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebeğiniz İçin Seçtiğiniz Yanlış Yatak Tercihi

Bebeğinin yatağının ne kadar mühim olduğunu duymuş muydunuz? Bebeğinin sıhhatli bir şekilde gelişip büyümesine tesir eden en ehemmiyetli etken uykudur. Bunun da doğru bir yatakta olması önemlidir. Bundan dolayı seçeceğiniz bebek yatağı ne çok yumuşak ne de çok sert olmalıdır. Bunun için ortopedik yataklar bebeğinize uygun olabilir. Pamuk gibi materyaller bebeğinizin uykusu için oldukça konforludur  fakat bebeğinde alerji varsa bunu tetikleyebilir. Bundan dolayı bilhassa 6. aya kadar sünger malzemeyi yatak olarak seçebilirsin.

Bebeklerde Ayrılık Fobisi

Bazen siz ne yaparsanız yapın bebekler uyumaz ve sizin boynuna yapışıp sizden bir an olsun ayrılmak istemiyorsa olabilir. Bu durum beklerde ayrılık fobisinden kaynaklanıyor olabilir. Bilhassa 1 yaşına doğru yol alan bebeklerin annelerinden ayrılma konusunda ciddi bir hassasiyetleri olacaktır.  Uyumayı bir kenara koyun, annelerinin arkalarını dönmesi dahi bebekler için aşırı derecede mutsuzluk nedenidir. Böyle bir şey olduğunda annesinden uzaklaşıp yatağa gitmek, minik bebekler için oldukça güç olacaktır.

Sevgili  anne ve babalar  Bebekler Neden Uyumaz  içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilir ve  size faydalı olabileceğini düşündüğümüz  Bebeklerde Kepçe Kulak Sorunu  adlı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir