Sevgili anneler bebekler neden dönmeyi sever konusunu kaleme aldık. Dönme, çocukların beyinlerini güçlendirmek için tekrarladıkları bir kalıp olan rotasyon davranış şeması olarak kabul edilecektir.

Yeni yürümeye başlayan bebeğinizin daire şeklinde dönmeye başlaması garip görünecektir. Ancak bunun bir nedeni vardır. Yeni yürümeye başlayan bebeğinizin daireler çizerek dönmesini izlediğinizde başınız dönecektir. Ama kesinlikle bunu yapmayı seviyorlar. Görünüşe göre, etrafta dönmek  sadece oyun değil. Aslında gelişimlerinde önemli bir süreç. Dönme, çocukların beyinlerini güçlendirmek için tekrarladıkları bir kalıp olan rotasyon davranış şeması olarak kabul edilecektir.

Yeni Doğan Bebekler Ne Giyer ?

Bebekler Neden Dönüyor?

Çocuklar daire şeklinde döndüklerinde; vücutları bu uyarımı ister. Yeni yürümeye başlayan bebeklerin bazen duyularını harekete geçirmesi gerekir. Ve ayrıca dönme, bebeklerin bu duygusal girdiyi almasının bir yoludur. Esasen, yürümeye başlayan bebeklerin vücutları onlara hareket etmeleri gerektiğini söylüyor. Ve bu yüzden vücutları dönerek tepki veriyor. Dönme duyusal ve motor becerileri gelişiminin bir parçasıdır.

bebekler neden dönmeyi sever

Dönmek Onlar İçin İyi Bir Eylem

Dönerek, vestibüler, propriyoseptif, görsel ve işitsel duyuları, beyinlerini gelişmesine  yardımcı olmak için bilgileri geri alarak birlikte çalışmaya teşvik edilir. Aynı zamanda çocuklara iyi bir beden farkındalığı duygusu verir. Çünkü vücutlarının her iki tarafındaki hareketi nasıl koordine edeceklerini öğrenebilirler. Bu onlara ağırlık merkezinin nerede olduğunu öğretir. Vestibüler sistem özellikle denge, duruş, uzamsal yönelim, dürtü kontrolü ve bakış stabilizasyonunu kontrol eder. Ve bu da çocuklarda daha iyi konsantrasyona yol açar. Dönmenin arkasındaki merkezkaç kuvveti, çocukların iç kulaklarındaki sıvı dolu boşlukları da harekete geçirebilir. Bu da beynin kendisini toparlamasına ve elindeki görev ne olursa olsun dikkatini sürdürmesine yardımcı olur.

Yeni Doğan Sünneti Hakkında Her Şey

Dönme ayrıca bebeklere ve çocuklara hız, kuvvet ve yön gibi hareket yasalarını öğretir. Gerçekte ne olduklarını anlamayabilirler veya gerçek bir eğitim almadan bunları tanıyamayabilirler. Ancak hareket yasalarının özelliklerini öğrendiklerinde nasıl çalıştıklarına aşina olacaklardır.

bebekler neden dönmeyi sever

Dönmeyi Teşvik Etmeye Yönelik Faaliyetler

Dönmenin getirebileceği faydalar nedeniyle, yeni yürümeye başlayan bebekleri dönmeye teşvik edecek faaliyetlere katılmaya teşvik etmek iyidir. Çocuğunuzun bu faaliyetlere katılmasını sağlamaya çalışarak. Duyularını ve bedenlerini daha iyi kontrol edeceklerdir. Çocuğunuzun rahat dönmesi için yeterince hareket alanı olduğundan emin olun.

Bebeklere Gitarın Faydaları Nelerdir?

Hokus Pokus 

Bu asla yanlış gidemeyeceğiniz klasik bir oyundur. Yeni yürümeye başlayan çocukların takip etmesi kolaydır.

Kafalarına Bir Kova Koyun. 

Çocuğunuzun dönerken başına küçük bir kova su tutmasını sağlayarak, çocuklar merkezkaç kuvveti hakkında daha fazla bilgi edineceklerdir.

Saat Oyunu

Bu oyun 2 veya 3 yaşındakiler için çok zor olabilir ama 4 yaş ve üstü oyunu biraz daha kolay kavrayacaktır.  Ayaklarını ve bedenini kullanarak saat şeklini alarak dönmek gibi.

Yetişkinler, daireler çizmekten kaynaklanan baş dönmesinden hoşlanmayabilirler. Ancak bu, yürümeye başlayan bebekler için kesinlikle yararlı ve eğlencelidir. Bu nedenle, bedenleri duygusal uyarıma ihtiyaç duyduklarına karar verdiğinde çocukları dönmeye teşvik etmek iyidir.

Kendi Başına Oynamak Bebekleri Dünyaya Hazırlıyor

bebekler neden dönmeyi sever

Çocuklar Ne Zaman Yazmaya Başlar?  

Sevgili  anne ve babalar  bebekler neden dönmeyi sever konusunda geliştirin içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir