Yeni doğan bebeğinizi kucağınıza almaya bile çekinirken bebeğin ilk banyosu ile ilgili fikirlerin sizi korkutması çok doğal ama unutmayın ki su bebeğiniz için yabancı bir şey değil.

Göbek Bağının Düşmesini Bekleyin

Bebeğin ilk banyosu için göbek bağının düşmesini beklemek gerekmektedir Çünkü kordon ve çevresinin kuru kalması şarttır. Aksi takdirde nemli kalan kordon enfeksiyona sebep olabilir. Bebeğe tam manası ile banyo yaptırana kadar göbek çevresi dışındaki yerlerin ıslak pamuk ya da bebek süngeri ile silinmesi uygun bir davranış olacaktır.

Yenidoğanlarda gaz problemi!

Konakları Temizleyin

Bebeğinizin baş kısmında konak varsa banyo öncesi badem yağı ya da karbonatlı su sürerek konak’ın yumuşamasını sağlayıp banyoya daha sonra başlamalısınız. Banyo suyunun sıcaklığı bebeğinizin yanmayacağı şekilde olması gerekmektedir. Su sıcaklığının bebeğinizin üşümeyeceği 37 – 39 derecede olması makuldür. Pratikte dirseğinizin yanmadan dayandığı su ısısı banyo için uygun olacaktır. İlk aylarda filesi takılmış bir banyo küveti bebeği yıkamak için uygun bir seçenektir ve aynı zamanda çok daha kolay kontrol sağlamaktadır.

ilk banyo

Bebeğinizin Karnı Açken Banyo Yaptırın

Bebekler ciltlerinde yeterince yağ tabakası olmadığı için çok kolay üşürler. Ciltleri çabuk nem kaybeder. Böyle bir duruma mani olabilmek adıma banyo yaptığı yerin sıcaklığını 22 – 24 dereceye ayarlamanız ve bunun yanında da ideal banyo süresini en fazla 5-10 dakika arasında sınırlı tutmanız yeterli olacaktır. Bebeğinizi mutlaka karnı aç iken ya da beslendikten en az bir buçuk saat sonra yıkamalısınız çünkü tok karınla yıkadığınız zaman midesine basınç yapıp kusmasına sebep olabilirsiniz.

Prematüre Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğinizi Dikkatli ve Özenli Bir Şekilde Tutun

Bebeğinizin kıyafetlerini çıkartırken, onu küvete doğru sokarken ve suyu bebeğinizin vücuduna dökerken, işte tüm bu işlemleri yaparken onunla mutlaka konuşun. Sesiniz onu sakinleştirecektir. Boşta olan elinizle suyu yavaş bir şekilde vücuduna dökerek öncelikle bebeğinizin suya alışmasını sağlayın. Eğer bebeğinizi yalnız başınıza yıkamak durumundaysanız size önerimiz öncelikle; bir elinizi bebeğinizin koltuk altından geçirip sırtından diğer koltuk altına doğru uzatın, başı dirseğinizin içine dayanırken diğer koltuk altından da sımsıkı bir şekilde tutun.

bebeklerde ilk banyo

Bebekler Yüzlerine Su Gelmesinden Hoşlanmazlar

Bebeklerin en hoşlanmadığı şeylerden bir tanesi de yüzlerine su gelmesidir. Çünkü bu durum onlarda boğulma hissine sebebiyet verebilir ve aynı zamanda da korkuları büyüyebilir. Bu durum olduğu zaman bebeğinizin banyodan korkabilir. Bebeğin ilk banyosu dikkatli olmak gerektiren bir andır.

Bebeğinizin kulağına su kaçmaz. Özellikle ilk aylarda onların kulakları bizimkiler gibi değildir. Kulaklarına giren su anında dışarı çıkar. Burun için özel bir temizlik yöntemi gerekmemektedir. Banyo esnasında buharla yumuşayan burun sekresyonu genellikle hapşırık aracılığı ile çıkar. Yumuşak bir mendille silinmesi yeterli olacaktır.

Banyodan çıkardığınız bebeğinizin ilk olarak başını kurulayıp yumuşak saç fırçası ile saçını tarayın. Sonra havluyu açarak öncelikle pişik önleyici krem ya da zeytinyağına ( hafif ateşte zeytinyağını 1 – 2 dakika kadar ısıtın ve soğumaya bırakın.)  Bebeğinizin tüm vücuduna her  banyoda sürüp bezini bağlayın.

banyo

Narin Ciltlerine Hassas Davranın

Bebeği cildine uygun, göz yakmayan bebek ürünleri kullanın. Bebeğinizin banyosu için hazırlamış olduğunuz küvetin içine muhakkak bir küvet filesi koymanız gerekmektedir. File sayesinde bebeğinizin sert zemine temas etmesini engellemiş olacaksınız. Tırnaklarınızın kısa olmasına, yüzük, bilezik ve saat gibi takılarınızı çıkarmış olmanıza dikkat edin. Banyo sonrası için 2 adet havluyu hazır bir şekilde bulunurun. Bebeğinize mutlaka pamuklu giysiler giydirin.

Yenidoğan Bebek Bakımı Hakkında Püf Noktaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir