Bebeğimi ne sıklıkla emzirmeliyim? Sorusu birçok anne tarafından sorulmaktadır. Bunu cevabı aslında gayet açık ve nettir. Bebeğinizi istediği sıklıkta emzirin. İlk günlerde ve haftalarda bebeğiniz gece gündüz sık sık uyanır ve beslenir. Bebeğiniz yeni doğduğunda midesi küçüktür. Sadece fiziksel olarak az miktarlarda süt alabilir. Anne sütünüzü kolayca sindirir ve kısa sürede yine emmek ister. Bu yüzden sık sık beslenmek istiyor. İlk birkaç günden sonra çoğu küçük bebek 24 saat içinde en az 8 ila 10 kez emmek ister. Bu, bebeğinizin her 90 dakikada 1 ila 2 saatte bir emmek isteyebileceği anlamına gelir.

Doğum Süreci Esnasında Neler Yaşanılmaktadır?

bebeğimi ne sıklıkla emzirmeliyim

Bebeğiniz Ne Zaman İsterse Emzirin!

Bebeğimi ne sıklıkla emzirmeliyim? Aslında bunun yanıtı bebeğiniz ne zaman isterse emzirin olarak verilebilmektedir. Ayrıca sık sık emzirerek süt üretiminizi de artırıyorsunuz. Bebeğiniz ne kadar çok emzirirse o kadar çok süt üretirsiniz. Buna duyarlı beslenme denir. Ve bebeğiniz aç olsun ya da olmasın, size sarılmayı sevecektir. Size sarılması ile birlikte aranızda ki bağ hiç kopmamak üzere sağlamlaşacaktır.

Bebeğinizin memeyi iyi kavrandığını kontrol edin. Eğer iyi kavramazsa meme uçlarınızda ağrı ortaya çıkar. Ayrıca bebeğiniz iyi bir süt içemediği için huzursuz olabilmektedir. Bebeğinizin iyi beslenmediğinden endişeleniyorsanız bir uzamandan tavsiye alın. Bebeğinizin ağzını geniş bir şekilde açması ve göğsünüzde ki kahverengi alanı ağız dolusu ağzına alması gerekir. 

Hastane Çantası İçerisinde Neler Olmalıdır?

bebek emzirme

Bebekler Geceleri Daha Sık Beslenmek İster!

Bebeğiniz geceleri daha sık veya daha uzun süre beslenmek isteyebilir. Bu normaldir. Çünkü vücudunuz geceleri daha fazla süt üreten hormon olan prolaktin üretir. Bebeğiniz geceleri sık sık beslenerek vücudunuzu daha fazla süt üretmesi için uyarır. Aynı zamanda çok miktarda emdiğinde ve uyumak istemediği zamanlarda beslemeyi parça parça yapmak isteyebilir. Bu küçük bebekler için normal bir durumdur.

Bebeğiniz zaman zaman büyüme atakları geçirecek ve bundan dolayı daha aç olacaktır. Memenizi emzirmek istediği sıklıkta ve ihtiyacı olduğu sürece verin. Bu şekilde, süt miktarınız onun ihtiyaçlarına göre değişir. Bebeğinizin büyüme hızına yanıt olarak bir veya iki gün içinde sütünüz artmalıdır. Bu arada mama ilavesine gerek yoktur.

Göğüslerinizin Farklı Miktarda Süt Üretmesi Normaldir

Göğüslerinizin farklı miktarlarda süt üretmesi ve daha hızlı veya daha yavaş bir akışa sahip olması da normaldir. Örneğin, bebeğiniz daha fazla süt ürettiği için sağ memenizi tercih edebilir. Bebeğiniz her iki tarafta da süt üretimini teşvik edeceğinden, her iki göğsü de vermeyi devam edin. Bazı bebekler her beslenmede iki göğsü de çok severler.  Bazıları ise hiç sevmezler. Tavsiyemiz bebeğiniz nasıl isterse ona ayak uydurmanız yönünde.

Önümüzdeki birkaç ay içinde bebeğinizin beslenme düzeni daha öngörülebilir hale gelecektir. Ancak bunun yerleşmesi biraz zaman alabilmektedir.  Bu yüzden cesaretinizi kırmamaya çalışın. Bebeğiniz emme konusunda daha pratik olacaktır. Bu konuda uzmanlaşacak ve çevresiyle daha fazla ilgilenmeye başlayacaktır.  Emzirme sıklığı git gide azalmaya başlayacaktır. Bebeğiniz katı yiyeceklere başladığında yaklaşık altı ayda anne sütünüz onun için hala önemli bir besin kaynağı olacaktır. Bebeğimi ne sıklıkla emzirmeliyim? Bu soruya umuyoruz ki açıklayıcı bir şekilde cevap verebilmişizdir. Bebeğiniz ne zaman isterse onu mutlaka emzirin ve kesinlikle onu anne sütünden mahrum bırakmayın.

Hamilelikte Spor Yapmak Ve Faydaları?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir