Bebeğiniz emmeyi istediği her an ona izin verin ve onu istediği sıklıkta besleyin. Bebeğinizi beslemek söz konusu olduğunda maksimum emzirme sayısı diye bir şey yoktur. Emzirme konusunda özgürsünüz. Dilediğiniz kadar emzirebilirsiniz. Bebeğinizi gün içerisinde defalarca emzirmenize rağmen aklınızda acaba bebeğim yeterince süt emiyor mu? Karnı doydu mu? Gibi sorular oluşmakta. Bu tarz sorularınızın cevaplarını bulmaya çalışacağız.

Bebeğim Memeyi Bırakmak İstemiyor!

Ne Kadar Fazla Emzirirseniz Sütünüz O Kadar Bol Olur

İlk gün bebeğiniz her saat beslenebilmektedir. Hatta o kadar uykulu olabilir ki onu beslemek için uyandırmanız dahi gerekebilmektedir. İlk uykulu bir veya iki gün geçtikten sonra bebeğiniz çoğu zaman aç görünebilir. Muhtemelen midesi küçük olduğu ve çabuk boşaldığı için öyledir. Birkaç saat içinde bir emdiği sütü sindirecektir. Bebeğinizi istediği zaman beslemeye duyarlı beslenme ismi verilmektedir. Onu beslemenin en iyi yolu duyarlı beslenmedir. Duyarlı beslenme işe yarar çünkü bebeğiniz ne kadar sık ​​beslenirse göğüsleriniz o kadar çok süt üretir.

İştahına bağlı olarak, bebeğiniz, tıpkı sizin bazen atıştırmak istediğiniz gibi, hızlı bir beslenme isteyebilir. İlk haftanın sonunda bebeğiniz 24 saatte bir yaklaşık 12 kez emziriyor olabilmektedir. Yine de onu yakınınızda tutun, böylece aç olduğunu veya yatmaya hazır olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Bebeğiniz sıcaklığınızı ve kokunuzu sever. Size ihtiyacı olduğunda kucağınıza alıp emzireceğiniz konusunda ona güvence verir. Bu, onu yakın tuttuğunuz ve belirli bir süre boyunca sık sık beslenmesine izin verdiğiniz yerde emzirmeyi sevebileceği anlamına gelir. Bu, özellikle ilk üç veya dört ayda küçük bebekler için normaldir.

Sizin için yorucu olsa da bebeğiniz geceleri daha çok beslenmek isteyebilir. Gece beslenmesi aslında sütünüzü artırmanıza yardımcı olur. Vücudunuzdaki prolaktin adı verilen süt üretimini tetikleyen hormon, geceleri daha fazla salınmaktadır.

bebeğim yeterince süt emiyor mu

Bebeğiniz Ne Zaman İsterse Emzirin

Bebeğinizi ne zaman isterse emzirdiğiniz sürece, onun için bol miktarda süt üreteceksiniz.  Bebeğiniz mama aldığı için daha az emziriyorsa, vücudunuz daha az süt üreterek tepki verecektir.

Bir beslenme rutini takip etmeye de gerek yoktur. Bebeğinizin size yol göstermesine izin verirseniz, yavaş yavaş her şey kendi düzenine girecektir. Sütünüzle beslenen bebeğiniz büyüyecek, güçlenecek ve daha büyük besinler alma konusunda daha pratik hale gelebilecektir. Yaklaşık iki ay sonra, daha uzun beslendiğini fark edebilirsiniz.

Emzirme Nasıl Olmalıdır? Emzirme Yöntemleri Nelerdir?

Yeni Doğan Bebeğimin Yeterince Süt İçip İçmediğini Nasıl Anlarım?

Bebeğim yeterince süt emiyor mu? Bebeğimin karnı doyuyor mu? Şimdi geldik sorularınızın cevabını bulmaya. Bebeğinizin karnına ne kadar süt gittiğini göremezsiniz. Ancak aşağıdaki işaretler bebeğinizin iyi beslendiğinden emin olmanıza yardımcı olacaktır:

 • Bebeğiniz 24 saat içinde en az 8-12 kez besleniyorsa,
 • Emme işlemi bittikten sonra göğsünüzden çıkıyor ve halinden memnun görünüyorsa,
 • Bebeğiniz ten rengi sağlıklı görünüyorsa,
 • Uyandığında tetikte duruyor ve beslenmek için kolayca uyanıyorsa,
 • Bebeğinizin ilk 48 saat içinde bir veya iki ağır, kirlenmiş bezi oluyorsa,
 • Beş günden büyükse, beş veya altı ağır, kirlenmiş bezi oluyorsa,

Doğumunda beş gün sonra, bebeğinizin kakaları sarımsı hardal rengine dönüşmüşse ve her 24 saatte bir iki kez kaka yapıyorsa bebeğinizin karnı doyuyor demektir. Endişelenmeyin! Bebeğim yeterince süt emiyor mu? Diye kafanıza takmayın.

Ayrıca emzirmek rahat ve ağrısızdır. Bazen acı verici olabilmektedir Ancak bu yalnızca yarım dakika sürer. Emzirmeden sonra göğüslerinizi daha yumuşak ve daha az dolu hissedersiniz. Bebeğinizi besledikten sonra meme ucunuz ezilmiş, sıkışmış bir şekle sahip olacaktır. Bununla birlikte, düz veya içe dönük meme uçlarınız varsa, emzirmeden sonra meme ucunuzun dışarı çıkma olasılığı daha yüksektir.

bebeğimin karnı doyuyormu

Bebeğimin Yeterince Süt Almadığını Nasıl Anlarım?

Bebeğim yeterince süt emiyor mu? bu sorunun cevabını bebeğinizin karnının doyduğunu gösteren bir takım işaretleri okuyarak öğrendiniz. Eğer bebeğiniz yeterince süt almıyorsa, şu belirtilerden birini veya birkaçını fark edeceksiniz:

 • Beslendikten sonra huzursuzluk çıkarıyorsa .
 • Beş günlük olduğunda beş ila altı bezden daha az ıslatıyor veya beş gün sonra 24 saat içinde altı bezden daha azını ıslatıyorsa.
 • Çişinin rengi koyu sarı ve sert kokulu ise.
 • Beş gün içinde günde ikiden az kaka yapıyor ve kakası taş gibi veya sarı değilse, (Birkaç hafta sonra, emzirmeye başladıktan sonra, bebeğinizin yalnızca birkaç günde bir kaka yapması normaldir. Ancak yeni doğmuşken, seyrek kakalar bebeğinizin daha fazla süte ihtiyacı olduğu anlamına gelebilir.)
 • Uykulu, beslenmeye ihtiyacı var gibi görünüyor ve ilk haftadan sonra cildi sarı ise, (Yeterince anne sütü almayan bazı bebeklerde sonuç olarak sarılık gelişebilmektedir.)

   Bunlar, bebeğinizin doğru şekilde emmediğini ve karnının doymadığını gösteren işaretlerdir.

Göğüslerinizde de beslenmenin iyi gitmediğine dair belirtileri de kontrol edebilirsiniz:

 • Bir emzirmeden sonra, bebeğiniz onları boşaltmadığı için göğüslerinizi hala tok ve sert hissedersiniz.
 • Meme ucunuz şekilsiz, sıkışmış veya ağrılı ise. Bu, bebeğinizin iyi bir ağız dolusu meme yerine meme ucuyla beslendiğinin bir işaretidir.

Emzirmenin iyi gittiğinden emin değilseniz veya sizin ve bebeğiniz için durum iç açıcı değilse, etrafınızdan veya bir uzmandan destek isteyin. Size ve bebeğinize en uygun beslenme pozisyonunu bulma konusunda tavsiyelerde bulunabilirler.

Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Peki, Bebeğim Kilo Vermeye Başlarsa Ne Yapmalıyım?

Bebeklerin doğumdan birkaç gün sonra doğum ağırlıklarının yüzde altı ile yüzde dokuzunu kaybetmesi olağandır. Bu, bebeğinizin yeterince süt almadığı anlamına gelmez.

Bebeğinizin vücudu, rahminizdeki amniyotik sıvıyla yıkanırken aldığı fazla sıvıyı kaybeder. Doğumunuzun son altı saatinde bir damla yoluyla fazladan sıvı aldıysanız, kaybedecek daha fazla sıvı olabilmektedir. Sadece ilk kakasını (mekonyum) yapmak, biraz kilo vereceği anlamına gelir. Rahminde kaldığı aylar boyunca mekonyum geliştirdiğini unutmayın.

Birkaç gün sonra bebeğinizin vücudu rahminizin dışındaki yaşama alıştıktan sonra kilo almaya başlamalıdır.  Beş ila yedi gün arasındayken tartılırsa, büyümeye başladığını görebilirsiniz. Yaklaşık iki hafta sonra çoğu bebek doğum kilosunun üzerinde olur.

Doktorunuz, bebeğinizin doğumundan sonraki ilk ziyareti sırasında yaklaşık iki hafta sonra bebeğinizi tartacaktır. Bu ziyaret, bebeğinizin tekrar kilo alıp almadığını kontrol etmek için iyi bir fırsattır. 

Emzirmeye alışmanın en zor yanlarından biri bebeğinize yeterince süt verdiğinizden emin olmaktır. Bebeğim yeterince süt emiyor mu? Acaba bebeğimin karnı doydu mu? diye strese girmek yerine doktorunuzdan, çevrenizdeki insanlardan, emzirme danışmanından veya bebek besleme uzmanından istediğiniz zaman yardım istemekten çekinmeyin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir