Bebeğim memeyi bırakmak istemiyor! Ne yapmam gerekiyor? Pek çok annenin aklını kurcalayan sorulardan bir tanesi de bebeğin emzirmesi ile ilgili olanlardandır. Eğer bebeğiniz emmeyi bırakmak istemiyorsa, biraz daha devam etmesine izin verebilirsiniz. Bebeğinizi en az ilk altı ay boyunca emzirmeniz önerilir. Daha uzun süre emzirmek onun için çok daha iyi gelecektir.

Bebeklerde Ayrılık Kaygısı Nedir?

Anne Sütü Her Derde Devadır

Bebeğinizi ne kadar uzun süre emzirirseniz, sütünüz hastalıklara karşı beslenme ve koruma sağlamaya o kadar çok devam edecektir. Emzirmek, zayıf bir bebeği de güçlendirebilir. Bazı kadınlar hemen emzirmeyi bırakmayı planlarlar. Ancak yaklaşık altı ayda, emzirmeye daha uzun süre devam etmek istediklerini hissederler. Yapılan bir bebek besleme anketinde, bebekleri sekiz ay ile on ay arasındayken emzirmeyi bırakan annelerin yaklaşık üçte ikisi, daha uzun süre emzirmek istediklerini söylemişlerdir. Bu yüzden emzirmeye devam etmeyi düşünmelisiniz.

bebeğim memeyi bırakmak istemiyor

Çalışan Bir Anneyim! Ne Yapmalıyım?

Çalışan bir anneyim ve bebeğim memeyi bırakmak istemiyor! Ne Yapmalıyım? Diye soruyor olabilirsiniz. Çalışma hayatının içerisinde yer alan anneler için tavsiyemiz bebeğinizi geçiş sürecine alıştırma yöntemleridir. Bu yöntemleri de kolaylaştırmanın yolları vardır. Hâlâ evdeyken bebeğinizin günlük emzirmelerinden birini aşağıdakilerle değiştirin:

  • Bebeğiniz altı ay ile bir yıl arasındaysa mama takviyesi
  • Bebeğiniz bir yıldan fazlaysa tam yağlı süt takviyesi
  • Hem emzirerek hem de arada mama veya yaş durumuna göre süt ilavesi yaparak bebeğinizi bu sürece alıştırabilirsiniz.

Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

memeyi bıraktırma

Bebeğinizin Emmeyi Bırakması İçin Neler Yapmalısınız?

Bebeğiniz altı aylık olduğunda ona mamayı biberon ile vermek yerine bir kaşık ile verin. Başlamak için yumuşak, esnek, bir bebek kaşığı ile deneyin. Bu, bebeğinizi emmek yerine yudumlamaya teşvik edecektir. Bebeğiniz hazır olduğunda, bebek kaşığını bırakın ve bir fincana geçin. 

Bebeğiniz için kaşık veya biberon kullanıyorsanız, içine sadece bebek maması, anne sütü veya su koymalısınız. Biberonda verilen meyve suyu bebeğinizin dişleriyle yakın temas halinde olacaktır ve bu da diş çürümesine neden olabilir. 

Daha yaşlarda olan çocuğunuza, emzireceğiniz yeri ve zamanı sınırlamayı deneyin. Ona sadece uyku vaktinde belirli bir sandalyede ya da koltukta emzirildiğini söyleyebilirsiniz.

Gün boyunca daha sık dışarıda olmaya çalışın veya arkadaşlarınızı evinize davet edin. Bu durum, çocuğunuzun dikkatini dağıtmaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle emmeyi isteme olasılığı azalacaktır.

Emzirmeyi tamamen bırakmak istediğiniz noktaya geldiğinizde, ona basitçe söyleyebilirsiniz. Çünkü o artık büyük bir çocuk, artık emzirme olmayacak. Çocuğunuza, yine de sarılacağınız ve her zaman kucaklaşmak için orada olduğunuz konusunda güvence verin. Sevginiz ona belirtin. İçinizde ki anne aşkını ona hissettirin. Ama artık sizi ememeyeceğini açıkça belirtin ve bu çizgiyi koruyun.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar bu konuda tutarsız davranabilir. Bu yüzden bebeğinizin gözyaşlarına hazırlıklı olmanız gerekebilir. Sevgi dolu ama kararlı olun. Gözyaşlarına teslim olursanız, bir dahaki sefere durmaya karar verdiğinizde bu daha zor olacaktır. Bunu söylemek yapmaktan daha kolay, bu yüzden gerçekten emmeyi bıraktırmak konusunda kendi kafanızda gerçekten net olun!

Eğer emmeyi keyfi olarak bıraktırmak istiyorsanız bunu bir süre daha düşünün. Yeryüzünde anne sütünün vermiş olduğu faydayı verebilecek hiçbir besin maddesinin olmadığını unutmayın. Umarım bebeğim memeyi bırakmak istemiyor! Ne yapmam gerekiyor? Sorunuzun cevabını verebilmişizdir.

Hamilelikte Kilo Alımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir