Ayakta doğum yönteminde sevgili anne adayı dikey bir pozisyonda durmaktadır. Yerçekimi desteği ile birlikte annenin bu pozisyonda durması daha kolay ıkınıp aynı zamanda kasıklarına daha şiddetli ve güçlü baskı yaptığından dolayı minik bebek kendini daha kolay şekilde doğuma yönlendirebiliyor.

Dünyanın en büyük mucizelerinden biri sanırım karnında bir bebek taşıyor olabilmektir. Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde ayak tırnağınızdan tutun da saç telinize kadar heyecandan titrediğini hissedeceksiniz. Hamilelik boyunca bebeğinize kavuşmayı dört gözle bekliyor olacaksınız. Ve zaman yaklaştıkça, ayrıca doğum konusu da açıldıkça acaba sezaryen mi doğuracağım, normal mi doğuracağım, belden mi uyuşturulacağım derken… Şimdi bir de acaba ayakta mı doğum yapsam sorusu ile geceleri uyuyamıyorsun.

Gebelikte Sırt Üstü Yatmak Zararlı Mı?

Normal Doğumun Faydaları Tartışılamaz

Normal doğumum faydaları hem anne hem de bebek için kattığı güzellikler asla tartışılamaz. Günümüzde ister özel ister Devlet Hastanelerinde olsun doğum söz konusu olduğunda tüm ekip sizinle sevgi ve güven ile iş birliği içindedir. Doğum öncesi olan doğuma hazırlık kısmında anne adayının moral ve motivasyonu oldukça önem taşımaktadır.

Hamilelikte Reflü Belirtileri Nelerdir?

Ayakta Doğumun Faydaları Nelerdir?


Anne adayının akciğer hacmi arttığından dolayı doğum esnasında solunumu iyileşecektir.
Doğum gerçekleştiği anda bebek ve anne arasındaki kan alışverişi ile ilgili sorun olmayacak ya da olabilecek sorunlar en az oranda görülecektir.
Annenin rahim kasılmaları daha fazla ancak daha düzenli ve sık sık olacaktır.
Anne adayı bu sancılarla ayakta doğum yaptığı için daha kolay başa çıkacaktır.
Doğumda aktif olan taraf anne adayı olduğu için kendini daha iyi hissedecek ve bedene doğuma hakim olan kendisi olacaktır.
Ayakta doğum esnasında leğen kemiği genişlediği için bebeğim başının aşağıya inmesi daha kolay olacaktır.
Doğumu başlayan anne adayının tercih ayakta doğum olduğun için daha az sancısı olacak bu da annenin daha az stresli yaşamasına sebep olacaktır.
Ağrısı ve stresi az olan annenin doğal olarak yorgunluğu da daha az olacaktır.
Doğumu rahat geçirip sonlandıran annelerin lohusa dönemleri de daha rahat geçecektir.ayakta doğum

Hamilelikte Bahar Depresyonu Hakkında Uzmanlardan Kritik Açıklama!

Herhangi bir sağlık sorunu söz konusu ve engel değilse ayrıca hekiminiz de size destek oluyor ve öneriyorsa ayakta doğum konusuna sıcak bakın derim…

En Güzel Doğum Sağlıklı Doğumdur!

Normal doğum ve ayakta doğumun faydalarından size bahsettik. Ancak şu asla unutulmamalıdır; en güzel doğum sağlıklı doğumdur. Önce sevgili annemizin ardında ise biricik bebeğimizin sağlığı gelmektedir. Eğer ki sezaryen yapmak durumunda kaldıysanız ya da tercihiniz o yönde olduysa bu sadece sizi ilgilendirir ve asla kendinizi kötü hissetme sebebi değildir. Az önce dediğimiz gibi en güzel doğum sağlıklı doğumdur.

Hamilelikte Diyabet Ve Hamilelik Şekeri İle İlgili Merak Ettikleriniz Bu Makalemizde

Sevgili  anne ve babalar  Ayakta Doğum Nedir ve Faydaları Nelerdir  içerikli makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Dilerseniz makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilir ve  size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Yulaflı Muzlu Bebek Kurabiyesi Tarifi adlı makalemize de göz atabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Yazdıklarımız tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir bilgiyi tedavi amaçlı kullanmayınız. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir