Sağılmış anne sütü birçok anne için endişe eden bir durumdur aslında. Acaba süt bozulur mu? Anne sütünü saklamanın yolları nelerdir? Bebeğime bir şey olur mu? Gibi pek çok soru annelerin aklını meşgul etmektedir. Anne sütünüzü bebeğiniz için taze tutmak için birkaç şekilde saklamanız mümkündür. Bu işlemi güvenli ve sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz.

Hamilelikte Oruç Tutulabilir Mi?

Anne Sütünü Nerede ve Nasıl Saklayabilirim?

  • Oda sıcaklığında (en fazla 25 derece), altı saate kadar.
  • 24 saate kadar buz torbalarıyla birlikte serin bir kabın içinde.
  • Beş güne kadar buzdolabında (4 derece veya daha soğuk). Buzdolabının en soğuk olduğu yerde et, yumurta veya pişmemiş gıdalardan uzakta saklayın.
  • İki hafta boyunca buzdolabının dondurucu bölmesinde.
  • Altı aya kadar ev tipi bir dondurucuda (eksi 18 derece veya daha düşük sıcaklıkta).

Sütünüzü sağarak süt üretiminizin artmasını sağlarsınız. Ayrıca bu sayede bebeğiniz, yanınızda olmasa bile sütünüzden yararlanmaya devam edebilecektir.

anne sütünü saklamanın yolları

Sütünüzü Saklamak Tamamen Size Bağlıdır!

Anne sütünüzü nasıl saklayacağınız, onu ne kadar çabuk kullanmak istediğinize bağlıdır. Birkaç gün içinde kullanmayı planlıyorsanız, soğutmak dondurmaktan daha iyidir. Donma işlemi ile sütün içerisinde bulunan enfeksiyonla mücadele eden besinlerin bazıları kaybolur. Ama donmuş anne sütü de bebeğinize faydalıdır.

Gebelikte Aşı Uygulamaları Hakkında

Bu Konulara Dikkat Etmeniz Gerekiyor!

Anne sütünü saklamanın yolları içerisinde bir takım konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Sütünüzü soğutmayı veya dondurmayı seçseniz de, bebeğinizin sağlığı için şunları yapmalısınız:

  • Sterilize edilmiş sağlığa zararsız olan kapları tercih edin. 
  • Şişelerinizi ve poşetlerinizi etiketleyin. Üzerlerine sütünüzü sağdığınız tarihi yazın. Önce en eskilerini kullanın.
  • Göğüs pompanızı temiz tutun. Parçaları sıcak sabunlu suyla yıkayın ve sterilize etmeden önce iyice durulayın.
  • Önce ellerinizi yıkayın. Her şeyi olabildiğince temiz tutmak, sakladığınız sütünüzde bakteri üremesini azaltacaktır.


Buzdolabında bulunan anne sütüne aynı gün sağılmış olması koşuluyla taze sağılmış sütü ekleyebilirsiniz. İki grubu karıştırmadan önce buzdolabında iyice soğutabilirsiniz. Ancak, orijinal sütü beş gün olana kadar saklayabileceğinizi unutmayın.

anne sütünü saklama

Sütünüzde Renk Değişimleri Olabilir!

Sütünüz uzun bir süredir dolapta duruyorsa, renk değiştirdiğini fark edebilirsiniz. Bu normaldir, bu yüzden tekrar karıştırmak için hafifçe sallayın. Bazı bebekler buzdolabından mutlu bir şekilde soğuk süt içerken, diğerleri sıcak sütten hoşlanmaktadırlar. Kapalı şişeyi veya poşeti bir kase ılık suya koyarak sütü ısıtabilirsiniz.

İdeal olarak kapaklı bir buz küpü kabında çok az miktarda süt dondurabilirsiniz. Ya da kapta kapalı bir poşet içinde saklayabilirsiniz. Bu daha küçük olan miktarlar hızla çözülmektedir. Bebeğinize katı yiyecekler yedireceğiniz zaman yiyeceğinin içerisine biraz anne sütü ekleyebilirsiniz.

Taze sütün önce en az bir saat soğutulması koşuluyla, dondurulmuş süte taze sağılmış süt ekleyebilirsiniz.

Çözüldükten sonra anne sütünü asla yeniden dondurmayın.

Mikrodalgada anne sütünüzü eritmeye veya ısıtmaya kalkmayın. Sütü acele eritmeniz gerekiyorsa, önce soğuk, ardından ılık akan su altında çözün veya bir kase ılık suya koyun. Açmadan önce kabın dışını kurulayın ve hemen kullanın. 

Anne sütünü saklamanın yolları hakkında bilgili olduğunuzdan emin olun. Ve tabi ki emzirmenin birçok faydasını kendinize hatırlatarak moralinizi yüksek tutun. Bu mucize gıdayı vücudunuzda taşıdığınız için kendinizle gurur duyun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir