Sevgili anne bebeğinizin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için her şeyi yani elinizden gelenin hepsini  yaptınız. Minik bebeğiniz dünyaya geldikten sonra da bebeğiniz uygun bir şekilde hayatınızı sürdürmelisiniz. Bu konuda en büyük yardımcınız ise sizin sütünüz olacaktır. Sevgili anne sütünüzün faydaları minik bebeğinizi daha sağlıklı bir hale getirirken siz de anne olarak emzirmenin vermiş olduğu mutluluk ve keyfi çıkaracaktır. Ayrıca emzirmek loğusalık döneminde sizi ne kadar iyileştirdiğine bizzat şahit olacaksınız. Bazı zamanlarda anne sütünü ne arttırır diyerek sütünüzün az gelmesi sebebiyle ya da bebeğinizin doymadığını düşünüp bebeğinize yetmediği konusunda endişelenebilirsiniz.

Peki, Anne Sütünü Ne Arttırır?

Böyle dönemlerde de  anne sütünü arttırmanın yolları hakkında araştırma yapmanız gayet normal bir davranıştır. Sütünüzün artmasını istiyor ve anne sütünü arttıran yiyecekler hangileridir, anne sütünü en hızlı ne arttırır,  emziren anne ne yemeli, emziren annenin yemesi gerekenler , anne sütü yapan besinler, anne sütü ve emzirme,  gibi soruların cevaplarını arıyorsanız önerilerimize göz atmanızı öneririz…

Emziren Annelere Anne Sütünü Arttıran Öneriler Nelerdir?

1-Bol Bol Sıvı Tüketin!
 • Sevgili emziren anneler; anne sütünü ne arttırır diye düşünüyorsanız besleyiciliğini ve miktarını artıran en önemli etkenin bol bol su tüketimi oluğunu unutmamalısınız. Gün içerisinde en az 2-3 litre su tüketmeli ve her emzirme sonrası kaybettiğiniz sıvıyı su ile takviye etmelisiniz.
 • Sıvı ihtiyacınızı sadece su ile değil su yanında taze sıkılmış meyve suları ile de destekleyiniz. Yani  anne sütünü artıran doğal içecekler ile takviye alabilir ve aynı zamanda bu şekilde süt kalitenizi artırabilirsiniz.
2-Diyet Yapmak İçin Biraz Daha Sabredin!
 • Sevgili emziren anneler; doğum sonrasında aldığınız kiloları hızlı bir şekilde vermeyi denemeyin bile çünkü bu kilolar harika bir bebek için alındı ve şuan emiyor ve sütünüzün sağlığı için doğum sonrası diyeti yapmamalısınız.
 • Yeterli ve çeşitli beslenmek anne sütü miktarını arttıracaktır.  Ayrıca fazla kilolarınızı kaybetmeniz konusunda da size destek olacaktır.
3-Protein Tüketimini İhmal Etmeyin!
 • Sevgili emziren anne günlük protein ihtiyacınızı karşılarken bitkisel ve hayvansal protein kaynaklarını kullanmalısınız, Brokoli, haşlanmış patates , ıspanak ve taze fasulye protein açısından en zengin ve besleyici sebzeler arasında yer almaktadır.
 • Bunlar dışında kuru fasulye, yeşil mercimek gibi bakliyatlar ile de protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.
Baba Adaylarının Çok İşine Yaracak Bebek Bakımı Taviseleri
4-Meyve Yiyin Fakat Mutlaka Mevsiminde Olan Meyveleri Tüketin!
 • Sevgili emziren anneler; mevsim meyvelerini mevsiminde tüketmeye özen göstermelisiniz. Mevsiminde olmayan meyvelerde bol miktarda kimyasal  bulunur.
 • Bu meyveler kimyasalsız tüketilirse anne sütünü arttıran besinler listesinde yer alır.
5-Yemek Ayrımı Yapmamanız Gereken Bir Dönemdesiniz!
 • Süt ürünleri, tahıllar, bakliyatlar, kuru yemişler, et ürünleri, meyveler, sebzeler… Her besin grubundan sofranızda bulunmalı ve orantılı bir şekilde tüketmeye özen göstermelisiniz.
 • Kalsiyum, sinir sistemi ve kasların daha sağlıklı bir şekilde görev yapması , kemik ve diş sağlığının korunması açısından çok önemlidir. Süt, peynir, yoğurt gibi kalsiyum açısından zengin süt ürünlerinin yanında badem, susam , yeşil yapraklı sebzeler ve kekik gibi baharatlar da kalsiyum ihtiyacınızı karşılayacak besinler arasında olduğundan bolca tüketin.
 • Kalsiyum ihtiyacını karşılaması haricinde yeşil yapraklı sebzeler kan dolaşımını düzenler. Ayrıca bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.
 • Çok şekerli yiyecek ya da içecekler size kilo olarak döner. Yani tatlı tüketiminin süt oluşumuna hiçbir katkısı yoktur. Canınız çok çektiğinde tatlı ihtiyacınızı sütlü tatlılar ve meyveler ile sağlamanız iyi olur. Bu durumda hem ihtiyacınız olan besin değerlerini karşılayabilir hem de boş yere kalori alımınızı engellersiniz.
 • Arpa, zeytinyağı, rezene, keten tohumu yağı, susam yağı siyah susam, kimyon, fesleğen, dereotu, sarımsak, yulaf ezmesi gibi besin değeri yüksek gıdaları öğünlerinizde bulundurun.
 • Balkabağı, kayısı, kavun , havuç gibi turuncu renkli sebze ve meyveler beta karoten açısından oldukça zengin oldukları için beslenmenize ve sütünüze destek olur. A vitamini açığınızı kapamanıza yardımcı olur.  Ayrıca beta karoten sizin ve bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlenmesi için de oldukça önemli bir vitamindir ve bağışıklık için fazlaca  rol üstlenmektedir.
6-Bol Bol Dinlenmek ve Stresten Uzak Durmak Gerekiyor!

Anne sütünün azalmaması için yapmanız gerekenler arasında  ilk sıralarda mümkün olmasa da bol bol  dinlenme vardır. Yorgunluk ve stres maalesef ki geçici de olsa sütünüzün az gelmesine sebep olabilir. İyi bir uyku, süt miktarını artıran önemli maddelerin başında gelir . Bebeğiniz uyurken siz de her fırsatta dinlenin. Kendi uyumaya vaktinizi de bebeğinize göre ayarlayın.

7-Bebeğinizin Her İki Memenizden de Emmesini Sağlayın ve Asla Emzirmekten Vazgeçmeyin!
 • Sevgili emziren anne gergin meme  ve tam boşalmamış meme süt yapımını yavaşlatabilir.  Bu sebeple bir meme emzirildikten sonra diğer memeye geçip onu da emzirin.
 • Sevgili emziren anne gece emzirmek süt oluşumunuzu arttıracaktır. Büyüklerimiz boşuna dememiş emzirdikçe arttır diye …  Eğer bebeğiniz uyanmıyorsa onu uykuda emzirin ya da sütünüzü sağıp saklamak da sütünüzü arttırma anlamında yararlanabileceğiniz çözümler arasında yer alır.
 • Sevgili anne adayı 6. aydan sonra bebeğiniz ek gıdaya geçse bile iki yaşına kadar bebeğinizi mutlaka  emzirmeye devam etmelisiniz. Hatta bir yaşına kadar ana besin yine anne sütü olmalı. Sütünüzü sürekli emzirip gerektiği yerlerde sağım yaparsanız sütünüzde kesilme gibi bir sorunla karşı karşıya kalmaz aksine artmasını sağlarsınız.
 • Sevgili emziren anne emzirirken süt gelsin diye memeye makas hareketi yapmamalısınız bu durum süt kanallarınızın tıkanmasına neden olabilir. Eğer ki memenizi alttan ve üstten yanda C harfi oluşacak şekilde tutarak ve hafifçe sıkarak emzirirseniz sütünüzde tıkanma olmaz.

anne sütünü ne arttırır

Süt kanallarını açmanın yolları; Süt Kanallarını Açmak İçin Meme Mesajına Dair Herşey!
8-Alkol, Sigara, Stres Evinizden Uzak Olsun!
 • Emzirme döneminde kesinlikle  sigara ve alkol tüketmemelisiniz. Ayrıca kafeinli ve gazlı içeceklerden uzak durmalısınız. Bunun yerine anne sütünü artıran ve  sağlıklı olan ki öncelikle su ve sağlıklı içeceklere yönelebilirsiniz.
 • Hormonal dengenizde yeni bir yapılanma oluşturacağı için doğum kontrol hapı kullanmayınız. Ayrıca bu haplar  süt üretiminizi azaltabileceği için emzirirken doğum kontrol hapı kullanmayınız.
 • Bebeğinizi emzirmeyi aceleye getirmemelisiniz. Sizin ve bebeğinizin rahat ettiği en uygun  pozisyonda bebeğiniz emmeyi bırakana  kadar emzirebilirsiniz. Bu sayede siz de rahatlarsınız , dinlenirsiniz , bebeğiniz ile iletişim kurmuş olursunuz ve süt oluşumunuz olumlu yönde etkilenir.

Son Olarak Bol Bol Emzirin, Sıvı Tüketin ve Stresten Uzaklaşın!

Sevgili emziren anne bebeğinizi ne kadar emzirirseniz sütünüz o kadar bol olur. Bebeğinize doğumunda sonra ilk 6 ay sadece anne sütü vermelisiniz. Bebeğinize zamanından önce  ek gıda vermeyiniz ama verirseniz de vereceğiniz ek gıdalar bebeğinizin süt emmesini azaltabilir ve bu da süt oluşumunuzu olumsuz etkiler. Bebeğinizin süt için  ağlamasını beklemeden sık aralıklarla emzirebilirsiniz.

Emziren annelerin sağlığını destekleyen , beslenmesini ve artan sıvı ihtiyacını karşılamaya destek olan piyasada satışı olan bitki çaylarını içebilirsiniz.

Sevgili emziren anne son olarak ve en önemlisi olarak kesinlikle stresten uzak durun ve bolca süt tüketin. Sevgi ile emzirmek anne sütünü en hızlı artıran etkendir. Sevgi ile bol su ile emzirin ve stresten kesinlikle uzak durun ki sütünüz hızla artsın. Dileriz anne sütünü ne arttırır sorunuza cevap verebilmişizdir.

YAZDIKLARIMIZ TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. DOKTORUNUZA DANIŞMADAN HİÇBİR BİLGİYİ TEDAVİ AMAÇLI KULLANMAYINIZ!

Sevgiyle Kalın…

Doğum Sonrası Diyet Yapma Zamanın Geldiyse; Doğum Sonrası Fazla Kilolardan Kurtulmanın Yolları!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir