Anne sütünü elle sağmak için nazikçe ve ritmik bir şekilde göğüslerinize bastırmanız gerekir. Bir kez yaptıktan sonra, bu işlemin gerçekten yararlı bir olduğunu göreceksiniz. İşin püf noktası, meme ucunuzun arkasındaki süt kanallarına basmaktır. Sadece meme ucunu sıkarsanız, süt almazsınız ve muhtemelen canınız yanar.

Anne Sütü Nasıl Üretilir? Göğüsler Nasıl Süt Üretir?

Peki, En Doğru Şekilde Bu İşlemi Nasıl Yapabilirsiniz?

Anne sütünü elle sağmak için bir takım püf noktalar bulunmaktadır;

 • Başlamadan önce ellerinizi güzelce yıkayın. Sütünüz için bir sürahi gibi uygun geniş ağızlı bir kap bulun. Kabın iyi bir şekilde yıkandığından, temiz olduğundan emin olun. Gerekirse kabı kaynar su ile durulayın. Mikropları öldürün.
 • Rahatsız edilmeyeceğiniz sıcak bir odaya geçin. Kabı erişilebilecek bir yere koyun. Göğüslerinize masaj yapmaya başlayın. Göğüslerinizi aşağı doğru tutun, meme ucuna doğru bir dakika kadar masaj yapın. Süt sağmaya başlamadan önce göğsünüze beş dakika sıcak bir bez koymanız yararlı olabilir.
 • Küçük parmağınızı göğsünüzün altına, kaburgalarınıza dayayın ve diğer parmaklarınızı da göğsünüzü desteklemek için hafifçe ayırın. Baş parmağınızın meme ucunuzun tabanından yaklaşık 3 veya 4 cm geride olacak şekilde yukarıda olması gerekir.
 • Gerekirse parmaklarınızı ayarlayın, böylece ilk parmağınız ve başparmağınız karşılıklı olacak ve göğsünüzün etrafında büyük bir C şekli oluşturacak.
 • Sütünüz göğsünüzün derinliklerinden gelir, bu nedenle parmağınızın ve baş parmağınızın meme ucunuzdan oldukça uzakta olması gerekir. Meme ucunuzu çevreleyen koyu renkli kısmın kenarına doğru yerleştirin. 
 • Başparmağınızı ve işaret parmağınızı nazikçe ama sıkı bir şekilde sıkıştırın ve sonra bırakın, ancak parmağınızı ve baş parmağınızı aynı konumda tutun.
 • Bir ritim oluşturarak sıkmayı ve bırakmayı tekrar tekrar tekrarlayın.
 • Ritmi yüksek tutun ve bir noktada meme ucunuzda kolostrum veya anne sütü damlaları göreceksiniz . Görünmesi bir veya iki dakika sürebileceğinden sabırlı olun.
 • Sıkmaya ve bırakmaya devam edin. Sadece birkaç damla daha alabilirsiniz veya sütünüz serbestçe akmaya başlayabilir. Bazen, iyi bir akış elde etmek için pratik yapmak ve zaman gerekir. Birkaç damla süt bulduğunuzda, pozisyonunuzu ayarlayın, böylece onu toplayabilirsiniz.
 • Akış yavaşlarsa, elinizi saat yönü etrafında hareket ediyormuş gibi hafifçe döndürün ve göğsünüzün farklı bir bölümünü deneyin. Göğüslerinizi değiştirmeden önce göğsünüzün her yerinde çalışmaya çalışın.
 • Farklı bir bölümü sıkmak için elinizi göğsünüzün etrafında hareket ettirmeye ve bir göğüsten diğerine geçmeye devam edebilirsiniz. Bunu sütün gelmesi durana kadar yapın.
anne sütünü elle sağmak

Birkaç İpucu Daha!

İşte size yardımcı olacak birkaç ipucu daha;

Baş parmağınızı veya diğer parmaklarınızı göğsünüzün üzerinde kaydırmaktan kaçının çünkü bu, süt akışını uyarmaz ve içindeki göğüs dokusunu sıkıştırır.

Baş parmağınızı ve diğer parmaklarınızı meme ucuna doğru veya uzağa hareket ettirmeniz gerekebilir. Hepimiz farklı şekil ve boyutlardayız, bu yüzden sizin için en uygun olanı bulun.

Parmaklarınız yorulursa, diğer elinizi kullanın veya diğer göğsünüzü deneyin.

Annelik Ve Babalık Hakkı Sizce Kimin?

anne sütünü sağmak

Nasıl Daha Fazla Süt Sağabilirim?

Anne sütünü elle sağmak için yapmış olduğunuz pratiklerden sonra nasıl daha fazla süt sağabilirim? Sorusu gelir akıllara. Bunun cevabı aslında çok basittir. Bebeğinizi biraz daha fazla emzirerek ya da sütünüzü biraz daha fazla sağarak daha fazla süt getirmeniz muhtemeldir.

Biraz pratik yaptıktan sonra sütünüz fışkırabilir. Bu durumda, sütünüzü kabın içinde toplamak için bir huni kullanmanız gerekebilir. Tabi huniyi önce kaynar suyla güzelce durulayın.

Anne sütünü elle sağmak için biraz fazla pratik yapmanız gerekebilir. Ama kesinlikle yılmayın! Devam edin! Bu işin hiçbir maliyeti yoktur ve özellikle bebeğinizin erken doğması veya hasta olması nedeniyle emzirememenin ilk günlerde zor olması durumunda faydalıdır. Bu durumda, ne kadar erken süt sağmaya başlarsanız, üretebileceğiniz süt hacmi o kadar büyük olur.

Bu konuda uzmanlaştığınızda, manuel veya elektrikli bir göğüs pompası kullanarak dilediğiniz kadar sütü elinizle sağabileceğinizi fark edeceksiniz.

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

süt sağmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir