Anne sütü nasıl üretilir? Bu mucize gıda nerden gelir? Nasıl gelir? Göğüsleriniz hamile kalır kalmaz bebeğinizi beslemek için hazırlanmaya başlar. Göğüs uçlarında karıncalanma hissi, hassasiyet olması ve şişmiş göğüsler gebeliğin ilk belirtilerindendir. Vücudunuzda dalgalanan hormonlardan kaynaklanır.

Emzirirken Göğüs Uçlarında Ağrı Olması Normal Midir?

Yaradılıştaki Mucize!

Meme uçlarının etrafındaki deri (areolalar) da daha koyu görünebilir. Küçük yumrular oluşabilir. Bu, doğanın yeni doğmuş bebeğinizi beslenmesine yönlendirmenin görsel yoludur. Meme başınızın etrafındaki küçük çıkıntılar, emzirme sırasında meme uçlarınızı temizleyen, kayganlaştıran ve enfeksiyondan koruyan yağlı bir madde üretir. Bu madde amniyotik sıvı gibi kokar. Bu nedenle bebeğiniz doğumdan hemen sonra içgüdüsel olarak bu tanıdık kokuya doğru hareket eder.

Bebeğiniz doğduğunda, göğüslerinizdeki meme bezleri adı verilen süt üreten dokuların boyutu iki katına çıkmış olur. Bu kadından kadına değişen kademeli bir değişimdir. Hamileliğin ortasında veya sonlarında, hatta doğum yaptıktan sonra bile olabilir. Hamilelik sırasında göğüslerinizin ne kadar büyük olacağı ile bebeğiniz doğduktan sonra süt üretme beceriniz arasında bir bağlantı yoktur. Göğüslerim nasıl süt üretir?

anne sütü nasıl üretilir

Göğüsler nasıl süt üretir? Anne sütü nasıl üretilir?

Göğüslerinizdeki meme bezleri anne sütü üretir. Her meme bezinde farklı bölümler bir rol oynar:

  • Alveoli: Anne sütünün üretildiği yerdir. Bu küçük üzüm benzeri keseler, sütü göğsünüzden bebeğinize itmek için onları sıkıştıran minik kaslarla çevrilidir. Alveoller her hamilelikte gelişir.
  • Kanallar: Sütü alveollerden ana süt kanallarına taşıyan küçük, dallanan kanallardır.
  • Süt kanalları: Bunlar süt kanallarından bebeğinize meme ucunuz aracılığıyla doğrudan süt taşırlar. Her hamilelikte bu kanallar büyümektedir. Emzirmeye başladığınız zaman her göğüste ortalama dokuz ya da daha fazladır olacaktır.

Hamilelik sırasında birkaç damla süt sızıntısı ile karşılaşmanız mümkündür. Bunun nedeni, göğsünüzün ikinci üç aylık dönemde süt yapmaya hazır olmasıdır. Erken gelse bile bebeğinizi emzirebileceksiniz. Lütfen endişe etmeyin.

Bebeğiniz doğduktan sonra östrojen ve progesteron seviyeleriniz düşmeye başlar. Bu, prolaktin hormonunun beyninizdeki hipofiz bezinden salınmasına yol açar. Prolaktin vücudunuza bebeğinizi beslemek için bol miktarda süt yapmasını söyler. Ayrıca bebeğinize karşı daha sevgi dolu ve koruyucu hissetmenize yardımcı olabilir. Anne sütü nasıl üretilir? Sorusuna bilimsel yönden bu şekilde cevap vermemiz mümkündür. Anne sütü her damlasına kadar tamamen mucizelerle dolu bir gıdadır.

Sabah Bulantısı İçin Ne Yapmanız Gerekir?

Bebeğimi Ne Zaman Emzirmeye Başlayabilirim?

Bebeğinizi doğumdan sonra hazır olup en kısa sürede emzirmeye başlayabilirsiniz. Doğumdan hemen sonra;

  • Vücudunuz, emzirmek ve bağlanmak için “aşk hormonu” olarak isimlendirilen oksitosini serbest bırakır.
  • Bebeğinizi rahatlatmak ve kalp atışlarını sakinleştirmek için ona sarılırsınız
  • Bebeğinizi sıcak tutmak ve kendini güvende hissetmesine yardımcı olmak için artık rahminizde değil. Sizin kucağınızda ve emmek içi can atıyor olacaktır.


Tüm bu unsurlar, emzirmeye harika bir başlangıç ​​yapmak için birlikte çalışır. Bebeğinizi besleyeceğiniz ilk süt konsantre, kremsi görünümlü, yüksek proteinli, az yağlı bir madde olan kolostrumdur. Bebeğinizin hayatının ilk üç gününde tam olarak ihtiyacı olan şey budur.

Kolostrum, bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendiren hastalıklarla savaşan hücreler ve proteinlerle doludur. Kolostrum ayrıca bebeğinizin büyümesini sağlayan ve bağırsaklarını yararlı vitaminlerle dolduran benzersiz bileşenler içerir. Bu vitaminler bebeğinizin bağırsaklarının ishale ve diğer enfeksiyonlara neden olan mikroplarla karşı savaşmasına yardımcı olur.

Bebeğiniz kolostrumdan bu desteği aldıktan yaklaşık üç gün sonra sütünüz gelir. Anne sütünüzde kolostrumun sahip olduğu tüm mikropla mücadele ve mikrobik bileşenler bulunur. Bunların yanı sıra, bebeğinizin sağlıklı oranda büyümesine yardımcı olmak için mükemmel şekilde tasarlanmış farklı protein ve yağ seviyelerine sahiptir.

Önümüzdeki altı ay boyunca bebeğinizin ihtiyacı olan tek yiyecek ve içecek anne sütünüzdür. Ancak bebeğinizi en az iki yıl boyunca emzirmeniz çok daha faydalı olacaktır.

göğüsler nasıl süt üretir

Bebeğim Beslenmeye Başladığında Ne Olur?

Anne sütü nasıl üretilir sorusunun cevaplarında biride bebeğinizin emmesi olacaktır. Bebeğiniz emdikçe anne sütü üretilmeye devam edecektir.

Bazı anneler ilk etapta bebeklerini doğru şekilde emziremeyebilmektedir. O konuda destek almanızı öneririz. Bebeğiniz düzgün bir şekilde emmeye başladığı zaman göğüslerinizde bir takım çalışmalar olmaktadır;

  • Meme ucunuzdaki his hipofiz bezinizin başka bir kısmının oksitosini kan dolaşımınıza salmasına neden olur.
  • Oksitosin göğsünüze ulaştığında, süt dolu alveollerin etrafındaki küçük kasların kasılmasına, sıkışmasına ve süt salmasına neden olur.
  • Sütünüz areolanın hemen altındaki kanallara doğru hareket eder.
  • Bebeğiniz beslendiğinde, kanallardaki sütü ağzına doğru bastırır.

Bırakma sırasında süt akışınız arttıkça, göğsünüzde biraz karıncalanma, batma, yanma hissedebilirsiniz. Bu normaldir ve his birkaç dakika içinde geçer. 

 İl başlarda çok dolgun göğüslere sahip olmak normal olabilir. Bebeğinizi sık sık ve istediği süre boyunca beslemek göğüslerinizi yumuşatmanıza yardımcı olacaktır. Bebeğiniz ne zaman isterse besleyin. Bu beslenmelere duyarlı beslenme denir. Göğüsleriniz bunun için tasarlanmıştır. Bebeğiniz göğüslerinizden süt almaya devam ederse, vücudunuz yakında bebeğiniz için ne kadar çok süt üreteceğini öğrenecektir. Bu, göğüslerinizin aşırı dolu olmasını önleyecektir. 

Bebeğiniz emerken ilk birkaç gün karnınızda kasılmalar hissedebilirsiniz. Bundan sonraki ağrıları hafif doğum kasılmaları gibi hissedebilirsiniz. Oksitosin, rahminizi tekrar hamilelik öncesi boyutuna küçülterek yeniden çalışmaya başlar. Sonraki ağrılar için ağrı kesiciye ihtiyacınız varsa, doktorunuzdan ilaç tavsiyesi alabilirsiniz.

Helikopter Ebeveyn Nedir? Annelikte Neler Getirir?


Göğüslerim Ne Kadar Süt Yapılacağını Nasıl Biliyor?

Anne sütü nasıl üretilir? Bu mucizevi gıda hem sizin hem de bebeğiniz için baş tacı niteliğindedir. Bebeğinizin emmesi beyninizi daha fazla prolaktin salması için uyarır. Prolaktin, göğsünüze sahip olduğu sütün yerine daha fazla süt yapmasını söyler. Göğüsleriniz daha sonra bebeğinizin bir sonraki emzirilmesi için hazır süt siparişine sahiptir.

Bebeğiniz ne kadar sık ​​emzirirse, kan dolaşımınızdaki prolaktin seviyeleri süt üretmek için o kadar artar. Prolaktin, yumurtlamayı baskılayabileceği için adetlerin durmasının da sebebidir. Bazı anneler ilk altı ay boyunca emzirmeyi bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanırlar. Haftalar geçtikçe vücudunuz bebeğinizin ne kadar süte ihtiyacı olduğuna o kadar alışır ki, süt üretimini tetiklemek için prolaktine daha az ihtiyaç duyar. Prolaktin seviyeleriniz düşer ve sonunda adetleriniz geri döner. Yine de bol miktarda sütünüz olacaktır. Daha düşük prolaktin seviyeleri, bebeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm sütü yapmak için yeterlidir.

vücut nasıl süt üretir

Hormonlar Çalışmaya Devam Ediyor!

Bu zamana kadar bebeğinizin beslenme düzeni süt yapmak için ana tetikleyici olur. Bunun nedeni, laktasyonun geribildirim inhibitörü (FIL) adı verilen başka bir hormondur. FIL her memeye ne kadar süt üreteceğini söyler. Bebeğiniz sık sık bir memeden besleniyorsa, o memedeki FIL seviyeleri düşük olacaktır. Bu, o memenin daha fazla süt yapması için bir sinyal görevi görür.

Süt çok sık alınmazsa, belki bebeğiniz hala iyi emmeyi öğrenmediğinden olabilmektedir. Üstelik emzirmeyi tamamlamak için mama kullanıyorsanız, süt göğüslerinizde daha uzun süre kalacaktır. Sonuç olarak, FIL oluşacak ve süt üretimi yavaşlayacaktır.
Arzınızı artırmak için süt sağabilirsiniz. Göğüslerinizden süt çıkarıldığı sürece, FIL süt üretiminin devam etmesine veya artmasına izin verecek kadar düşük kalır. FIL her memede ayrı ayrı hareket eder. Zamanla bir göğsün daha dolduğunu ve diğerinden daha fazla süt ürettiğini veya bebeğinizin bir göğüsten diğerini tercih ettiğini fark edebilirsiniz.

Bu durum çok yaygındır ve en sık sağ memede görülür. Fakat bu durum solak olmanıza veya sağlak olmanıza ya da ilk beslediğiniz memeyi sürekli olarak değiştirip değiştirmediğinizle alakalı değildir. FIL aynı zamanda göğüslerinizden birinin bebeğinizi tam olarak beslemek için yeterli süt üretmesinin nedenidir. Yani ikizleriniz varsa, her memeden bir bebek beslemek mümkündür. Anne sütü nasıl üretilir sorusunu bu şekilde cevaplamamız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir