Anne baba olmak ilişkinize ve size yepyeni bir boyut katacaktır. Eşiniz ile aranızdaki ilişkiyi bütünüyle değiştirecektir. Bu yeni düzene ve duruma alışmanız içinse belli bir süreyi aşmanız gerekecek. Minik bebeğinizi sevgi ile aylarca beklersiniz. Minik bebeğiniz için  bir sürü  çeşitli hazırlıklar yaparsınız ve sonrasında minik bebeğiniz geldikten sonra ailede yavaş yavaş  değişimler başlar.

Değişimlere Hazırlıklı Olun!

Günlük hayatınızda bir sürü değişiklik olacak elbette. Uykunuzu uzunca bir süre alamadığınızda gergin bir insan haline bürüneceksiniz. Kendinize vakit ayıramayacaksınız. Hatta  odaklanmakta güçlük yaşayacak ve çok fazla yorgun hissedeceksiniz. Bu yaşadıklarınız da  günlük hayatınızı çok daha fazla zorlaştıracak. Fakat bütün bu yaşananlara  rağmen bu sürecin geçici olduğunu asla  unutmamalısınız. Ve kesinlikle birbirinize karşı sabırlı ve anlayışlı olarak süreci birlikte atlatmaya çalışmalısınız.

anne baba olmak

Bebeklerde Uyku Düzeni İçin; Bebeklerde Uyku Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Anne Baba Olmak Muhteşem Bir Duygudur!

Anne baba olmak; muhteşem, harika, olağanüstü olduğu kadar zor da bir durumdur. Aynı süre içinde bir sürü farklı duygularla baş etmeye çalışacaksınız ve her an mutlu hissetmeyeceksiniz. Bulunduğunuz bu durumdan ve halinizden dolayı asla ve asla kendinizi suçlu hissetmenize gerek yok. İlk önce neye ihtiyacınız olduğunu sorgulayın ve eşinizle hiç çekinmeden paylaşın. Böyle zamanlarda ılık bir duş veya biraz yalnız kalmak size çok iyi gelecektir. Bu süre içinde babaların kıskançlık duygusunu da ileri düzeyde hissetmesi oldukça olağan bir durumdur. Çünkü bebek ve anne daha çok vakit geçirirler. Baba ise onlar birlikte iken kendisini geri planda hissedebilir. Bu sebeple eşinizi ihmal etmemelisiniz sevgili anneler. Ve ona yeteri kadar olmasa bile kesinlikle zaman ayırmalısınız.

Çok Değerli Babalar İçin; Bebek Bakımı Hakkındaki Bu Tavsiyeler Baba Olacakların Çok İşine Yarayacak!

Bebek, Kişileri Anne Baba Yani Aile Yapar ve  Sevgi, Sorumluluk Getirir!

Minik bebekler, aileye aynı anda bir sürü güzel duygu getirir. Eş olarak ilişkinizin biçimini değiştirir. Bu değişimi doğru şekilde yönlendirebilmelisiniz. Bunu yapabilmek için de karşılıklı oturup konuşmalı ve birbirinize kesinlikle zaman ayırmalısınız. Hayatınız artık eskisi kadar rahat olmasa da mesela bebeğiniz uyuduktan sonra çay içmek size iyi gelecektir. Yanında da sohbet etmek ve bir şeyler paylaşmak ilişkinizi oldukça düzene sokacaktır. Evlenince sadece karı koca olunmuyor. Evlenince insanlar birilerinin çocuğu oluyor. Birilerinin arkadaşı, birilerinin eşi ve birilerinin anne ve babası. Tüm bu rollere aynı anda sahip olabiliyor insanlar. Hatta bazen öyle bir şey oluyor ki bu rollerden hangisi ağır basıyorsa, diğerlerini görmezden gelip  biraz daha öncelikli ve  önemli gördüğümüz kimliğimize bürünüp onunla  hareket ediyoruz. Sanırım  hepimiz için anne baba olmak yani ebeveyn olmak en önemli kimlik oldu sanırım. Tüm hayatımızı anne baba olma sıfatımız yönetiyor.  İsteklerimizi, hayallerimizi, yapacaklarımızı ve planlarımızı bir sürü şeyi ebeveynliğimiz yönetiyor.

anne baba

Lohusalık Döneminde Yaşanabilen Bir Problem; Lohusalık Döneminde Karın Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Karı Koca Olduğunuzu Unutmayın!

Doğal olarak tabi ki bütün diğer rollerimizi de istemsizce ihmal ediyoruz ve farkında olmadan sanırım unutuyoruz! Ama en çok karı-koca rolümüzü ihmal ediyor ve unutuyoruz! Nasıl ihmal edip unutmayalım ki? Minik bebeğimizin  evimize gelmesiyle sanki aynı olan her şey birden renk değiştiriyor ve tüm hayat baştan sona değişiyor. Anne baba olmak ile birlikte karı ve koca ilişkisi de böylece en büyük değişimini bu süreçte yaşıyor. Alışkanlıklar değişiyor, yaklaşımlar yön değiştiriyor, sohbetler bebek odaklı oluyor, zevkler onun konforuna göre planlanıyor her şey ama aklınıza gelen her şey bir anda değişiyor ve farklılaşıyor. Bebeğine direk konsantre olan bir anne. Acemi anne belki de annelikle tanışmanın getirdiği bir sürü  karışık duyguyu aynı anda yaşıyor. Bir yandan yorgunluk hat safhaya çıkıyor ve uykusuzluk deseniz uykunun adı bile yok anne için. Baba ise, evdeki yeni sisteme ayak uydurmaya çalışıyor ama bir yandan da şaşkınlık yaşıyor. Nasıl yani? Ne oluyor? Bize ne oldu ? Hep böyle mi olacak? soruları çoğunlukla  cevapsız kalıyor!

Bebekten Önce ve Bebekten Sonra!

Bebekten önce ve bebekten sonra karı kocalık yani evlilik  gerçekten çok farklı bir hal alıyor. Evlilik müessesi sil baştan yani yeniden yapılanıyor. Yeni bir ilişki belirip, ortaya yeni bir ilişki şekli biçimi çıkıyor. Bu noktaya gelindiğinde ise  ilişkiyi sağlam bir zemine oturtmak ise şart. Çünkü sevgili anneler ve babalar, karı koca ilişkimizi asla anne ya da babalığımız ile birlikte yönetemeyiz. Bu mümkün değil. Evliliğimizi  anne yada babalığı öne koyarak değil karı koca olduğumuzu düşünerek yönetebiliriz. Bu durumda sistem sıkıntısız işler yani anne baba olmak durumunda aynı zamanda karı koca olarak yaşamaya devam edebilirsiniz. Unutmayın sevgili anne ve babalar ; bebeklerimizin ve  çocuklarımızın sağlıklı bir aile ortamında büyümesi için sadece sağlıklı anne baba değil sağlıklı eş ilişkisini de görmeye ihtiyaçları oluyor. Bebek ve çocukların ihtiyaçları sadece iyi anne ve baba görerek büyümek değildir. Onların aynı zamanda sağlıklı bir evliliğe de tanıklık etmek hakları.

Çok değerli anne ve babalar Anne Baba Olmak İlişkiyi Nasıl Etkiler? adlı makalemizi okuduğunuz için çok teşekkür ederiz. Yazdıklarımızın tamamen bilgilendirme amaçlı olduğunu unutmadan makalemiz ve sitemiz hakkındaki istek ve taleplerinizi aşağıdaki bölüme ekleyebilirsiniz. Diğer makalelerimize de göz atmayı ve sosyal medyadan bizi takip etmeyi unutmayınız. Dilerseniz size faydalı olabileceğini düşündüğümüz Emziren Her Annenin Öğrenmesi Gereken Altın değerinde Bilgiler! adlı makalemize de göz atmak isteyebilirsiniz. Sağlıklı, mutlu ve sevgi dolu günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir