Çocuğum beni seviyor mu? Bebeğim beni seviyor mu? Pek çok ebeveynin içini acıtır bu soru. Anne ya da baba fark etmez ister istemez kendi kendine sorulan soruların arasında yer alır çocuğum beni seviyor mu sorusu. 

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Yeni Doğmuş Bebeğiniz Gözlerinize Bakacaktır

Bebeğiniz aslında yüzünüzü ezberlemek için çok çalışıyor. Doğal olarak yüzünüze bakar. Bu yaşta dünya ona göre oldukça bulanıktır. Bununla birlikte, onu kollarınızda tuttuğunuzda, yüzünüzle yüzünüz arasındaki mesafeyi en net şekilde görebilir. Karşılıklı bakışınız, bebeğinizin size olan bağlılığını güçlendirecektir. O dünyayı şimdilik bilmiyor. Ama senin kollarında olduğunu çok net bir şekilde biliyor ve hissediyor.

2. Siz Etrafta Yokken Bebeğiniz Sizi Düşünüyor

Sekiz ay ile 12 aylık arasında, odadan çıktığınızda yüzünü buruşturmaya ve etrafına bakmaya başlayacaktır. Ve geri döndüğünüzde gülümsemeye başlayacaktır. Bebeğiniz sizi güvenli bir üs olarak görmeye başlıyor. Sizden uzaklaşabilir ve dünyayı keşfedebilir. Ancak daha sonra destek ve rahatlık için geri dönecektir.

çocuğum beni seviyor mu

3. Yürümeye Başlayan Çocuğunuz Üzücü Öfke Nöbetleri Geçiriyor

Hayır, bu çığlık nöbetleri seni sevmeyi bıraktığı anlamına gelmez. Aslında, senin yanında güvende hissettiğini gösterir. Yaralandığında ya da kızdığında sizinle gerçek duygularını paylaşabileceğini hissediyor. Sana çok güvenmeseydi bunu yapmazdı.

4. Çocuğunuz Rahat Etmeniz İçin Size Koşar

Bu yaştaki çocuklar “Seni seviyorum” kelimesinin anlamını gerçekten anlamayabilmektedirler. Ancak eylemleri kelimelerden daha yüksek sesle konuşur. Düştüğünde veya üzgün hissettiğinde koştuğu kişi sen olacaksın.

Bebeğimi Ne Sıklıkla Emzirmeliyim?

5. Okul Öncesi Çocuğunuz Size Bir Hediye Verecektir

Bahçeden koparılan bir çiçek, parmakla boyanmış bir kalp, ışıltılı bir taş veya başka bir hediye. Çocuklar bizi gözlemleyerek vermeyi ve almayı öğrenirler. Çocuklar davranışlarımızı hem iyi hem de kötü olarak taklit ederler. Çocuğunuza sevgi ve özenle davrandıysanız, bu onun sevmeyi öğrendiğini ve onu nasıl göstereceğini bildiğini göreceksiniz.

6. Okul Çağındaki Çocuğunuz Size Sırları Konusunda Güveniyor

Düştüğü utanç verici bir an veya kendisine söylendiği zaman üzücü bir an olabilmektedir. Canı çok sıkkın ve stresli olabilir. Başka hiç kimseye anlatamadığı sırları ve olayları gelip sizinle paylaşacaktır. Belki de ilk aşkını ilk kez size söyleyecektir.  Çünkü bu anları herkesle paylaşmamanız için size sonsuz güveniyor.

Değerli ebeveynler çocuğum beni seviyor mu diye düşünmeyin. Çocuğunuz ya da bebeğiniz sizi çok ama çok seviyor. Aynı sevgiyi ve ilgiyi sizden de bekliyor. Ona tüm içtenliğinizle sarılın. Sevginiz ömür boyu ona gösterin ve hissettirin. İyi bir birey olarak yetişmesini sağlayın.

Çok Sık Karşılaşılan Hamilelik Şikayetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir